Aktualitet

Meta: Ndalimi i shpopullimit, sfida më e madhe!

               Publikuar në : 09:16 - 30/04/21 liberale

Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se ndalimi i shpopullimit të Shqipërisë është një sfidë e madhe, që kërkon reflektim urgjent dhe zgjidhje konkrete.

Në një postim në Facebook, Kreu i Shtetit teksa i referohet raportit të Institutit për Studime Ekonomike Ndërkombëtare të Vjenës thotë se nëse largimet vazhdojnë me këto ritme, zbrazja e Shqipërisë rrezikon të kthehet në një fatkeqësi kombëtare.

“Ndalimi i shpopullimit të Shqipërisë, dramës më të madhe që i ka ndodhur vendit dekadën e fundit, është sfida më e madhe, që kërkon reflektim urgjent dhe zgjidhje konkrete.

Sipas Institutit për Studime Ekonomike Ndërkombëtare të Vjenës, nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria rreth 500 mijë qytetarë, disa herë më shumë në krahasim me Serbinë, Malin e Zi, Bosnjë-Hercegovinën, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën.

Me këto ritme dramatike zbrazja e Shqipërisë rrezikon të kthehet në një fatkeqësi kombëtare.

Adresimi i menjëhershëm i këtij fenomeni është emergjencë dhe çdo neglizhencë e mëtejshme do të kishte pasoja katastrofike”, shkruan Meta.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back