Aktualitet

Meta kërkon shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në Shkodër

Shkruar nga Liberale
Meta kërkon shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore

Pas kryebashkiakes Voltana Ademi edhe presidenti Ilir Meta kërkon shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në zonat e përmbytura në Shkodër.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ku ka publikuar edhe pamje nga rritja e nivelit të ujit në këtë qark, kreu i shtetit thekson se situata e përmbytjeve në Qarkun e Shkodrës po shkon drejt ekstremeve të paparashikuara.

Për kreun e shtetit situata në terren është shumë serioze dhe kërkon vëmendjen e veçantë të Qeverisë dhe pushtetit vendor për evakuimin e familjeve të rrezikuara nga uji, si dhe të bagëtive, që priten të izolohen.

“Duke vlerësuar me përgjegjësi maksimale gjendjen e raportuar i bëj thirrje Qeverisë të shpallë urgjentisht “Gjendjen e Fatkeqësisë Natyrore” në zonat e përmbytura, me qëllim menaxhimin më të mirë të situatës operacionale, për t’u ardhur në ndihmë të gjitha familjeve në nevojë dhe për të patur prioritet absolut mbrojtjen e jetës së çdo qytetari dhe minimizimin e pasojave në pronat dhe pasuritë e tyre.

Përsëris thirrjen drejtuar Qeverisë për të vlerësuar me shumë përgjegjësi paralajmërimet e IGJEUM dhe për të mos i lënë në mëshirë të fatit banorët e Shkodrës, të cilët meritojnë të trajtohen me dinjitet dhe të kenë të gjithë vëmendjen dhe ndihmën e shtetit, veçanërisht në këtë periudhë tepër të vështirë, të rënduar edhe për shkak të pandemisë COVID-19”, shkruan Presidenti

Ai njoftoi se ka biseduar me Kryetaren e Bashkisë së Shkodrës, znj.Voltana Ademi, e cila e ka informuar për gjendjen e rënduar që kërkon ndërhyrje të menjëhershme.

“Sot bisedova edhe me Kryetaren e Bashkisë së Shkodrës, znj.Voltana Ademi, e cila më informoi në detaje për gjendjen e rënduar dhe shqetësimin e drejtë të saj për përkeqësimin e mundshëm të situatës, që kërkon një ndërhyrje të menjëhershme nga ana e autoriteteve shtetërore përgjegjëse.

Duke i garantuar të gjithë mbështetjen institucionale, kërkova prej saj, që Bashkia e Shkodrës të jetë në lartësinë e përmbushjes me përgjegjshmëri të detyrave në këtë situatë tepër të rënduar dhe të ketë në fokus kryesor shëndetin dhe jetën e banorëve”, shkruan Meta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH