Sport

Messi në Arabinë Saudite me pagë dy herë më të lartë se Ronaldo? Flet babai i tij: Si qëndron e vërteta

Shkruar nga Liberale
Messi në Arabinë Saudite me pagë dy herë më të

Sipas raportimeve, Lionel Messi ka rënë dakord për një marrëveshje të madhe transferimi për të luajtur në Arabinë Saudite ku do të rivalizojë sërish Cristiano Ronaldon. Superylli i PSG-së është duke u larguar nga Parisi dhe si rikthim i Barcelonës duket i pamundur për shkak të Fairplay-it financiar. Megjithatë, babai i Lionel Messit i hodhi poshtë të gjitha shanset për momentin.

“Nuk ka absolutisht asgjë të rënë dakord me asnjë klub për sezonin e ardhshëm. Ne do të vendosim në fund të sezonit. Asgjë nuk është nënshkruar, dakordësuar apo rënë dakord verbalisht. Vetëm lajme të rreme janë duke përdorur emrin e Leos”, - citohet të ketë thënë Jorge Messi.

Paris Saint-Germain ka zhvendosur fokusin e tij larg prioritetit të zgjatjes së kontratës për Lionel Messin, i cili do të jetë i lirë këtë verë. Që do të thotë se klubi i ri nuk është nevoja të paguhet për kartonin e Messi-t.

Megjithatë, mediat në mbarë botën raportuan sot se Messi pritet të ndjekë gjurmët e rivalit të tij prej kohësh, Cristiano Ronaldo, duke iu bashkuar një skuadre në Ligën Pro të Arabisë Saudite.

Ronaldo nënshkroi një marrëveshje masive me Al Nassr në janar, me një marrëveshje që zgjat deri në qershor 2025.

Një raport nga The Telegraph pohoi se bisedimet e Messi-t kanë filluar për një marrëveshje të madhe prej 400 milionë dollarësh në vit që Messi, të bashkohet me Al-Hilal.

Kjo shifër do të shkatërronte kontratën prej 220 milionë dollarësh në vit që kundërshtari i tij afatgjatë Ronaldo po fiton me rivalët e Al-Hilal, Al-Nassr.

dhe vlen më shumë se 400 milionë euro (439 milionë dollarë). Forbes e ka renditur Ronaldon si atletin më të paguar në botë si rezultat i kësaj marrëveshjeje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH