Sport

Messi jashtë liste për herë të parë që nga 2005, Benzema favorit për Topin e Artë

Shkruar nga Liberale
Messi jashtë liste për herë të parë që nga 2005,

Francezi Karim Benzema është favorit për të fituar këtë të hënë Topin e Artë, një nga çmimet më të rëndësishme në futbollin botëror. Ceremonia do të jetë në Paris dhe sulmuesi i Real Madridit nuk do të ketë konkurrencë nga fituesi më i madh i trofeut të ndarë nga revista France Football.

Këtë vit, për herë të parë që nga viti 2005, Lionel Messi nuk është në mesin e 30 të nominuarve. Argjentinasi ka shtatë Topa të Artë në koleksionin e tij.

Benzema është më i vlerësuari për paraqitjen e tij të shkëlqyer në sezonin 2021/2022 – deri në edicionin e fundit, çmimi mori parasysh performancën gjatë vitit kalendarik. Ai ishte golashënuesi më i mirë në Ligën Spanjolle dhe Ligën e Kampionëve, kompeticione në të cilat Real Madrid ishte kampion.

Nëse kurorëzohet, ai do të bëhet francezi i parë që merr Topin e Artë që nga Zinedine Zidane në 1998. Dhe i dyti që thyen hegjemoninë e dyshes Messi/Cristiano Ronaldo, e cila filloi në 2008 – portugezi fitoi në 2008, 2013, 2014, 2016 dhe 2017 dhe argjentinasi mori në 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 dhe 2021. I pari që zhvendosi dyshen ishte kroati, Luka Mod1, në 2018.

Tre brazilianë janë ndër kandidatët për çmimin: sulmuesi Vinícius Júnior, nga Real Madrid; mesfushori Casemiro, tani në Manchester United, i cili luajti sezonin e kaluar për Realin; dhe gjithashtu mesfushori Fabinho, nga Liverpool.

Me më pak shanse, por edhe të prirur për të fituar çmimin kryesor janë francezi tjetër, Mbappé dhe polaku Lewandowski. Aktualisht një sulmues i Barcelonës, Lewa nuk e fsheh zhgënjimin e tij për anulimin e çmimit në vitin 2020, kur ai ishte super favorit, për shkak të pandemisë. Aq sa e trajton me ironi ceremoninë e sotme. “Karim është një nga favoritët (për të fituar çmimin). Për sa kohë që ata nuk e anulojnë ceremoninë,” u tall ai javën e kaluar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH