Showbiz

Mësoi të flasë në moshën 11-vjeçare dhe të lexojë kur ishte 18-vjeç, por sot është profesor në Kembrixh

Shkruar nga Liberale

Historia e jetës së Jason Arday, profesorit më të ri me ngjyrë të Kembrixhit, dëshmon se vullneti njerëzor mund të kapërcejë edhe pengesa shumë serioze, për sa kohë që, sigurisht, ekziston ndihma e kërkuar nga njerëzit e duhur.

Sipas Deutsche Welle, Ardai ka pesë muaj që punon në universitetin prestigjioz. Ai tani mund të japë mësim sociologji në Kembrixh, por mësoi të fliste në moshën 11-vjeçare dhe të lexonte në moshën 18-vjeçare, sepse u diagnostikua me autizëm.

“Klisheja më e zakonshme që më pyesin gjithmonë: a je i mirë në matematikë? Dhe ironia është se rrallë dikush është më i keq se unë në matematikë. Nuk jam fare mirë me numrat. Unë jam mirë me njerëzit. Në atë që duhet të jem i mirë, jam i keq, dhe në atë që duhet të jem i keq, jam i mirë”, tha 37-vjeçari për median gjermane.

Si fëmijë, pjesën më të madhe të kohës e kalonte me nënën e tij dhe në terapi të të folurit. Ai u diagnostikua me autizëm dhe gjendja ndryshoi në moshën 18-vjeçare. "Është sikur një bllokim është pastruar," thotë ai. Mësoi të fliste në moshën 11 vjeçare dhe të lexonte në moshën 18 vjeçare. Nga analfabetizmi shkoi në doktoraturë në sociologji në vetëm dymbëdhjetë vjet. Ai studionte 18 deri në 20 orë në ditë dhe fillimisht donte të bëhej mësues i edukimit fizik, por nuk do t'ia dilte kurrë vetë.

“Mësuesit e mi ndoshta bënë më të mirën. Njëri prej tyre më ndihmoi duke thyer rregullat. Mësimet e mia zgjasin nga ora 10 e mëngjesit deri në 2 pasdite, por më pas Sandro ulej me mua dhe bënim lexim e shkrim deri në 11 të natës.

Sandro Sandri ishte profesori i tij i kolegjit. Një britanik me rrënjë braziliane që kaloi mijëra orë me të mbi 20 vjet. Mësuesi i tij besonte se talenti ka kufi, por vullneti është i pakufizuar. Ai mund të përqendrohej, kishte qëndrueshmëri, ishte i fiksuar pas subjekteve. Jason buzëqesh dhe thotë: "Po, tipare autike".

Ai merret me të pastrehët që në moshën 18-vjeçare. Kështu ai vrapoi për të mbledhur pesë milionë paund britanike për bamirësi, 30 maratona në 35 ditë dhe më pas 300 milje të tjera në tre ditë dhe më pas 600 milje në gjashtë ditë.

Pjesa më e madhe e hulumtimit të akademikut 37-vjeçar ka të bëjë me sëmundjet mendore të studentëve dhe se si ato lidhen me ngjyrën e lëkurës së tyre.

Fakti që dikush që nuk dinte as të lexonte deri në moshën 18-vjeçare arriti të jepte mësim në Kembrixh është një mrekulli. Shumë prindër të fëmijëve autikë i shkruajnë duke i kërkuar këshilla.

Ajo që ai vetë dëshiron të bëjë është të demokratizojë arsimin dhe të rishpërndajë sa më shumë burime./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH