Globi

Mes ironive dhe akuzave politike, Erdogan dhe kundërshtari i tij përballen sërish më 28 maj

Shkruar nga Liberale
Me një analizë të gjatë, revista "Politico" tenton të dekodojë rezultatin e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi, ku Tayyip Erdogan dhe Kemal Kilindaroglu nuk kaluan 50% dhe do të përballen sërish me njëri-tjetrin, këtë herë në raundin e dytë të 28 majit. Me numërimin afër 100%, Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë njoftoi të hënën se Erdogan kishte fituar 49.4% të votave ndërsa Kilicdaroglu kishte siguruar 44.96%, duke zhgënjyer me përqindjen e tij si sondazhet gjatë gjithë kohës së mëparshme që i dhanë atij kryesimin. Me perspektivën e një raundi të dytë, vëmendja tani është kthyer se ku do të votojnë 5% që votuan për Sinan Ogan - një ish-deputet nacionalist. Ai e quajti veten si një faktor potencial - dhe lëvizja nacionaliste pati një natë të fortë në të gjithë botën. Megjithatë, Ogan mban një linjë të ashpër ndaj partive kurde, gjë që e bën të vështirë arritjen e një marrëveshjeje me Kilicdaroglu, i cili mbështetet në mbështetjen e partisë pro-kurde HDP, e cila është shumë e fortë në juglindje të Turqisë. Një nacionalist i hapur, Sinan Ogan hyri në zgjedhje si kreu i Aleancës nacionaliste të Paraardhësve (ATA), megjithëse në të kaluarën ai ishte anëtar i Partisë Lëvizja Nacionaliste (MHP) të Bakhtseli, duke mos hequr dorë kurrë nga pozicionet e tij ksenofobike dhe të së djathtës ekstreme. Në këtë këndvështrim, vlerësohet se Sinan Ogan është më afër ideologjikisht me “Aleancën Popullore” të Erdoganit, aq më tepër kur kjo e fundit doli fituese e raundit të parë, duke mbajtur kështu iniciativën e lëvizjeve. Duke i mbajtur të mbyllura për momentin letrat, Ogan komentoi rezultatin e zgjedhjeve të raundit të parë, duke kërkuar – në çdo rast – që procesi i numërimit, veçanërisht i votave të emigrantëve, nga Këshilli i Lartë Zgjedhor duhet të të vazhdojë pa probleme. Mesazhi i Oganit përpara raundit të dytë: Asnjë pazar Ndërkohë, një raport që kërkonte që ai të mbështeste Kemal Kilicdaroglu në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi nëse ai prish lidhjet e tij me HDP-në (një parti e mbështetur nga kurdët dhe e majta) u mohua nga Sinan Ogan, i cili në të njëjtën kohë vendosi kushtet që do t'i lejojnë të vendosë se kë do të mbështesë në fund. Qëndrimi i Oganit (ai ka mbledhur një përqindje prej 5.20%) për mbështetjen ndaj Kilicdaroglu, nëse ndiqet një direktivë specifike, është zbuluar nga revista "Der Spiegel", megjithatë kreu i Aleancës nacionaliste të Paraardhësve (ATA) e ka bërë të qartë duke postuar në Twitter: “Jo, Der Spiegel, në intervistën që ju dhashë nuk thamë asgjë ndryshe nga termat e përgjithshëm që i dhamë shtypit turk. Ku e gjete këtë?' Për qëndrimin që do të mbajë në raundin e dytë, Ogan tha se “do të konsultohemi me partitë politike që përbëjnë Aleancën ATA, përfaqësuesit e tyre që na votuan dhe ata që firmosën dhe më në fund do të marrim një vendim”. “Gjatë kësaj periudhe, nëse zgjedhjet arrijnë në raundin e dytë, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të pasur një rezultat të dobishëm për kombin dhe vendin tonë”, vazhdoi ai. “Qëndrimi ynë që në fillim ishte specifik, por në këto ditët e fundit na treguan sikur do të hynim në një pazar. Ajo që thamë ishte e qartë, ne kemi terma si kthimet e azilkërkuesve, heqja qafe budallallëkun e normave të interesit dhe inflacionit që është një nga shkaqet e krizës financiare. Pa këto kushte nuk mund të kalojmë fazën e dytë. Përveç kësaj, lufta kundër terrorizmit, veçanërisht FETO-s, PKK-së dhe Hezbollahut, është një nga prioritetet tona”, shtoi Ogan. Kuzhina e veteranit Erdogan dhe Kilicdaroglu Siç vë në dukje veterani i fushatës Politico, "i madhërishmi Erdogan u shfaq në ballkonin e selisë së partisë së tij AKP në Ankara në orët e para të së hënës me një mikrofon duke i kënduar turmës "Ne ju duam shumë" dhe duke folur për "një festë të demokracisë". "". Duke tallur Kilicdaroglu, i cili kishte filmuar reklamat e tij të fushatës zgjedhore në kuzhinën e tij modeste, ai tha: "Disa janë në kuzhinë, ne jemi në ballkon." Një Kilicdaroglu dukshëm i zemëruar, partia e të cilit fajësoi kampin e Erdoganit për parregullsi të gjera zgjedhore gjatë natës, u përgjigj: “Megjithë shpifjet dhe fyerjet e tij, Erdogan nuk mundi të merrte rezultatin që priste. Zgjedhjet nuk mund të fitohen në ballkon”. “Ne patjetër do t’i fitojmë zgjedhjet në raundin e dytë... Erdogan nuk e fitoi votën e besimit që priste... Në 15 ditët e ardhshme do të luftojmë për të drejta, ligje dhe drejtësi në këtë vend”, tha kandidati republikan. Për në raundin e dytë Përshtypjet e para pritet të luajnë gjithashtu një rol të madh në formimin e rezultatit përfundimtar, duke i dhënë një ndjenjë fitoreje Rexhep Tajip Erdoganit dhe në të njëjtën kohë siklet tek opozita, e cila u shfaq për herë të parë në dekada të bashkuara në një aleancë gjashtëpalëshe. nën Kemal Kilicdsaroglou. Lideri i opozitës së bashkuar dhe kreu i Partisë Popullore Republikane doli i dyti në një garë elektorale që për një pjesë të madhe të shtypit ndërkombëtar e donte atë si favoritin absolut, pa arritur megjithatë të largonte mërzinë, të paktën në fazën e parë të zgjedhjeve presidenciale më "historike", sipas shumicës së analistëve. Duke synuar tubimin maksimal të mundshëm në raundin e dytë, 74-vjeçari Kilicdaroglu po mbështet narrativën e  dallimit nga presidenti turk, të cilin e akuzoi për bllokimin e integrimit nga qendrat e votimit lokale përmes protestave, por ai nuk pranoi të komentojë në vetvete rezultatin e zgjedhjeve. Ai as nuk shpalli fitues pasi pothuajse i gjithë integrimi u krye, por nxitoi të tregojë se në 300 qendra votimi në Ankara dhe 783 në Stamboll, përfaqësuesit e Erdoganit nuk lejojnë zyrtarizimin dhe rrjedhimisht certifikimin e rezultateve. Me diferencën e vogël "të rëndësishme", kampi i Kilicdaroglu do të përpiqet të ruajë nivelin e lartë të mbështetjes në bazën e tij zgjedhore përpara raundit të dytë, i cili do të përcaktohet kryesisht, përveç votave të Oganit, nga rezultati i kutisë së votimit të qytetarëve turq të cilët kanë votuar jashtë vendit. Ndër pozitivet e imazhit të madh elektoral për opozitën është dominimi i saj komod në qendrat e mëdha urbane, si Ankaraja, Izmiri dhe Konstandinopoja, duke vënë bast për kundërsulmin nëpër qytetet e mëdha./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH