Aktualitet

Merkel thyen heshtjen 6 mujore, reagon për herë të parë për luftën e Rusisë

Shkruar nga Liberale
Merkel thyen heshtjen 6 mujore, reagon për herë të parë

Në fjalimin e saj të parë publik që nga largimi i detyrës, rreth gjashtë muaj më parë, Angela Merkel e ka përshkruar luftën e Rusisë kundër Ukrainës si një "luftë barbare".

Ajo u shpreh se hezitonte të jepte pikëpamjet e saj nga pozicioni i ish-kancelares gjermane, por nuk mund të shmangte të fliste për "shkeljen më të dukshme të ligjit ndërkombëtar" në historinë e Evropës, që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Duke folur në një mbledhje të sindikalistëve gjermanë në Berlin, të mërkurën mbrëma, Merkel tha: "Solidariteti im shkon për Ukrainën, e cila është sulmuar dhe bastisur nga Rusia". Më tej, shtoi se nuk kishte asnjë dyshim për të drejtën e Ukrainës për vetëmbrojtje.

"Se sa të gjera do të ishin pasojat e luftës, askush nuk mund të vlerësojë seriozisht", tha Merkel. Megjithatë, ato do të ishin domethënëse, veçanërisht për ukrainasit. Merkel trajtoi shkeljet e të drejtave të njeriut kundër popullsisë. "Butscha është përfaqësuese e këtij tmerri," tha ajo, duke iu referuar sulmeve në qytetin në perëndim të Kievit. Një rreze e vogël por e madhe shprese “në këtë trishtim të pafund” është mbështetja e madhe për ukrainasit nga shumë vende fqinje, si Polonia dhe Moldavia, theksoi më tej ish- kancelarja.

Merkel nuk iu përgjigj kritikave të përhapura si brenda ashtu edhe jashtë vendit, veçanërisht që nga fillimi i pushtimit për rolin e saj qendror në ndërtimin e gazsjellësit Nord Stream II./ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH