Aktualitet

Mercedes do të tërheqë rreth 1 milion modele të vjetra, në mbarë botën

Shkruar nga Liberale
Mercedes do të tërheqë rreth 1 milion modele të vjetra,

Mercedes-Benz po tërheq pothuajse një milion makina të vjetra nga e gjithë bota, për shkak të problemeve të mundshme me përforcuesin e frenave.

"Modelet e serive ML, GL (BR 164) dhe R-Class (BR 251) të prodhuara midis 2004 dhe 2015 janë prekur", tha kompania të shtunën. Rreth 70,000 prej tyre janë në Gjermani.

“Kemi zbuluar se në disa prej atyre automjeteve, funksioni i përforcuesit të frenave mund të ndikohet nga korrozioni i avancuar në zonën e përbashkët të kabinës", sqaroi më tej Mercedes-Benz, në një deklaratë.

"Kjo mund të rezultojë në një rritje të forcës së pedalit të frenimit, e nevojshme për të ngadalësuar automjetin", shtoi kompania.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH