Showbiz

Meghan Markle humbet raundin e parë me median britanike

Shkruar nga Liberale
Meghan Markle humbet raundin e parë me median britanike

Gazeta 'Mail' fitoi të dielën raundin e parë të një beteje ligjore kundër Dukeshës së Sussex për botimin e një letre që ajo i shkruante babait të saj.

Dukesha e paditi për shkelje të intimitetit dhe shkelje të të drejtës së autorit pasi artikujt riprodhuan pjesë të një letre që ajo i dërgoi Thomas Markle.

Në një seancë të mbajtur nga distanca javën e kaluar, Gazetat Associated - botuesit e Mail, Daily Mail dhe MailOnline - kërkuan që pretendimet e çështjes së Meghan të hidheshin poshtë.

Gjykatësi Warby u pajtua dhe të Premten rrëzoi pjesë të kërkesës së Meghan, përfshirë pretendimet e saj botuesi veproi "pandershëm" duke lënë jashtë disa pjesë të letrës.

Ai gjithashtu hodhi poshtë pretendimet e Meghan se botuesi me qëllim "nxori" çështje midis Meghan dhe babait të saj, dhe se kishte një "axhendë" për të botuar histori ndërhyrëse ose fyese për të.

Warby tha që pretendimet nuk shkojnë në "zemrën e çështjes" dhe se ato mund të kthehen në një fazë të mëvonshme nëse ato vendosen në një bazë të duhur ligjore, shkruan BBC.

Shumë avokatë mendojnë se një letër e shkruar një të afërmi në lidhje me një marrëdhënie familjare është në përcaktim privat, pavarësisht se kush është autori ose çfarë gradë ata mbajnë.

Sidoqoftë, 'Associated' argumenton se dukeshia nuk e priste që letra të mbetet private, parashikonte që ajo të botohej, dhe se botimi ishte në interes të publikut./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH