Globi

Medvedev vijon me deklarata lufte: BE-ja mund të zhduket përpara se të anëtarësohet Ukraina

Shkruar nga Liberale
Medvedev vijon me deklarata lufte: BE-ja mund të zhduket përpara se

Ish-presidenti rus dhe aktualisht nënkryetar i Këshillit të Sigurimit, Dmitry Medvedev, iu është rikthyer deklaratave të tij kërcënuese ndaj Perëndimit.

Pak ditë pas opinionit të favorshëm të Komisionit Evropian për dhënien e statusit të vendit kandidat në BE, për Ukrainën, Medvedev thekson se do të duhet një kohë shumë e gjatë para se procesi të arrijë në pikën e mbërritjes.

"Po sikur BE-ja të ishte zhdukur në atë moment? Është e frikshme të mendosh se çfarë skandali do të jetë, sepse sa sakrifica janë bërë në altarin e anëtarësimit në BE dhe çfarë mashtrimi i pritshmërive të ukrainasve fatkeq?. Ukrainasit do të jenë nën vëzhgim për dekada. Prandaj, afati i vërtetë është mesi i shekullit. Jo më parë", shkruajti ai në Telegram.

Disa ditë më parë, ish-presidenti rus u tall me liderët evropianë, të cilët vizituan Kievin dhe ofruan mbështetje për luftën. "Adhuruesit evropianë të bretkosave, salsiçeve dhe spagetit duan të vizitojnë Kievin. E pakuptimtë. Ata i premtuan Ukrainës anëtarësimin në BE dhe pasi të dehen me horilka, do të kthehen në shtëpi me tren, si 100 vjet më parë. Është në rregull. Por kjo nuk do ta afrojë Ukrainën drejt paqes. Koha po ikën, "shkruante ai në Twitter.

Por sot, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s paralajmëroi se lufta mund të zgjasë me vite.

"Ne duhet të jemi të përgatitur që kjo të zgjasë me vite. Ne nuk duhet të hezitojmë të mbështesim Ukrainën, edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm në aspektin e mbështetjes ushtarake, por edhe për shkak të rritjes së çmimit të energjisë dhe ushqimit." tha Jens Stoltenberg.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, nga ana e tij, e bëri të qartë: "Ne nuk do t'ia japim jugun askujt, do të rifitojmë gjithçka që na takon dhe deti do të jetë i sigurt dhe ukrainas"./Përshtati Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH