Aktualitet

Mediat greke: Kryeministri shqiptar sfidues, për çështjen "Beleri"

Shkruar nga Liberale
Mediat greke: Kryeministri shqiptar sfidues, për çështjen

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka përsëritur qëndrimin e tij për rastin e Fredi Belerit, kryebashkiakut etnik grek të zgjedhur të Himarës, në Shqipëri. Beleri aktualisht ndodhet në paraburgim me akuzën e blerjes së votave, duke theksuar se çështja është ekskluzivisht në juridiksion të gjyqësorit të vendit.

Në një intervistë për televizionin A2CNN, Rama deklaroi se as ai dhe as qeveria e tij nuk kanë ndërhyrë apo nuk planifikojnë të ndërhyjnë në këtë çështje, e cila ka acaruar marrëdhëniet me Greqinë. “Greqia nuk është korrekte për çështjen Beleri,” tha ai, duke shtuar se Shqipëria ka një sistem drejtësie të unifikuar për të gjithë qytetarët e saj, pavarësisht prejardhjes së tyre etnike.

Rama i rezistoi gjithashtu presionit nga zyrtarët e Bashkimit Evropian, të cilët kërkuan një zgjidhje për këtë çështje, e cila ka çuar në paralajmërime nga Greqia, lidhur me pengesat e mundshme për anëtarësimin e vendit ballkanik në bllok. “Edhe nëse Këshilli Europian përmbyset, ne nuk do të negociojmë asgjë përtej interesit strategjik të Shqipërisë, që është zbatimi i reformës në drejtësi dhe sigurimi i pavarësisë së institucioneve të drejtësisë”, tha Rama.

Marrë nga media greke  ekathimerini

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH