Aktualitet

Mediat e huaja pasqyrojnë kritikat e shqiptarëve ndaj Handke

Shkruar nga Liberale
Mediat e huaja pasqyrojnë kritikat e shqiptarëve ndaj Handke

Mediat bortërore ju kanë dhënë ‘zë’ kritikave të shqiptarëve ndaj fituesit të Çmimit Nobel për Letërsinë, Peter Handke.

Agence France-Presse (AFP) ka pasqyruar të gjitha deklaratat e liderëve të Shqipërisë, Kosovës dhe Bosnje-Hercegovinës. Këto deklarata janë pasqyruar më tej nga France24, nga media e njohur e Australisë ‘SBS Neës’, në mediat e Indisë si ‘Hindustan Times’, por edhe në ‘The Washington Post’, ‘The Hill’, BBC apo Irish Times.

Kritikët e quajnë shkrimtarin austriak mohues të genocidit në Bosnje dhe vënë në pah lidhjet e tij me Sllobodan Millosheviçin, si dhe deklaratat në mbrojtje të nacionalizmit serb dhe kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë. Handke ka marrë pjesë edhe në funeralin e Millosheviçit./Gazeta Liberale

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1091991,1091988,1091990,1091987"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH