Aktualitet

Më shumë se 100 të vdekur për shkak të valës së të nxehtit në Meksikë

Shkruar nga Liberale
Më shumë se 100 të vdekur për shkak të valës

Gjithsej 104 njerëz vdiqën në Meksikë nga 12 deri më 25 qershor si një valë të nxehti goditi veriun e vendit, një pjesë e të cilit është e mbuluar nga shkretëtira, si dhe kryeqytetin e nëntë milionë njerëzve, thanë autoritetet.

Numri më i madh i viktimave (64) u regjistrua në shtetin industrial të Nuevo Leon (në veriperëndim), në kufirin me Teksasin, tha ministria e shëndetësisë në një raport të datës 28 qershor, një kopje e të cilit u sigurua nga AFP të enjten.

Një temperaturë rekord prej 49°C është regjistruar në shtetin Sonora (në veriperëndim), sipas të njëjtit burim. Në këtë periudhë të vitit, temperaturat variojnë mesatarisht nga 30 deri në 45 gradë Celsius.

Shumica e vdekjeve ishin për shkak të goditjes nga nxehtësia dhe dehidrimi.

Një valë e re të nxehti mund të godasë vendin me 127 milionë banorë nga nesër, e shtunë, 1 korrik.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH