Globi

"Më përdhunoi një profesor universiteti", gruaja trondit me deklaratën: Më ftoi në shtëpi, më shtyu sapo hapi derën, iu luta dhe ai nuk ndaloi 

Shkruar nga Liberale
"Më përdhunoi një profesor universiteti", gruaja

Historia e një gruaje ka tronditur opinionin publik në Greqi. Dora Kotsis Felitsit ka rrëfyer për një fragment të keq në moshën e rinisë. Ajo ka treguar se kur ishte 19 vjeç, është përdhunuar nga një profesor i universitetrit ku studionte.

“Në vitin 1997 isha 19 vjeç kur m'u afroi mësuesi i vitit të parë. Ai më propozoi menjëherë, gjë që më shkaktoi një siklet të madh. Ne dolëm jashtë dhe për fat të keq ajo përfundoi të ishte një përvojë e keqe që "mbërtheu" jetën time. Më kërkoi të shkoja për darkë me të. Më pas më propozoi të shkoja në shtëpinë e tij dhe unë pranova me hezitim”, tha ajo në emisionin “Ende nuk ke parë gjë”.

"Kur u hap dera, ai papritmas ndryshoi krejtësisht. Ai filloi të më shtynte, kështu që e gjithë kjo filloi të më tmerronte. Po përpiqesha të gjeja një mënyrë për të shpëtuar. Iu luta që ishte hera e parë dhe se kishte një keqkuptim. Ai bëri sikur nuk më dëgjoi. Nuk kisha rrugëdalje, duhej ta duroja këtë që të mund të largohesha, sepse jeta ime mund të ishte në rrezik”.

Pas përdhunimit të saj, siç tregoi Dora, dhunuesi filloi të fliste me të për traumat e saj personale.

Më pas Dora ua besoi përvojën e saj traumatike tre miqve të saj. Njëri prej tyre e mbështeti, ndërsa dy të tjerët kritikuan.

“Pas dy vitesh, ndërsa kisha një lidhje rastësore, u detyrova të përjetoja përsëri përdhunimin, këtë herë në një mënyrë tjetër . Sado e qartë të ishte nga e thosha, thjesht më dhunoi. Kjo më zgjoi nevojën për t'u larguar nga Greqia në një vend tjetër, ku do të ndihesha i sigurt”, shpjegoi ajo.

Disa vite më vonë Dora vendosi të bëjë një ankesë ndaj profesorit, pasi në vitin 2018 mësoi se ai ende ruante postin e tij në universitet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH