Aktualitet

"Më e keqja s'ka ardhur akoma", cikloni Gabrielle bën kërdinë në Zelandën e Re, vazhdojnë largimet e banorëve

Shkruar nga Liberale
"Më e keqja s'ka ardhur akoma", cikloni Gabrielle bën

Kryeministri i Zelandës së Re, Chris Hipkins, ka paralajmëruar se më e keqja nuk ka ardhur ende pasi cikloni Gabrielle ka shkaktuar evakuime, përmbytje në rritje dhe ndërprerje të energjisë elektrike në Ishullin e Veriut.

"Gjërat ka të ngjarë të përkeqësohen përpara se të përmirësohen," tha Hipkins. "Ngjarja ekstreme e motit ka ardhur pas ngjarjeve ekstreme të motit."

Cikloni ka goditur një rajon tashmë të mbytur nga uji, shumica e të cilit ende po rikuperohet nga përmbytjet shkatërruese dy javë më parë.

Komunitetet në rajonet bregdetare vazhduan evakuimet e tyre të hënën, me shqetësimet se një baticë e lartë dhe stuhi në mesnatë do të përkonte me më të keqen e stuhisë. Hipkins paralajmëroi komunitetet që nuk mbulohen nga urdhrat e evakuimit që "të përgatiten, të qëndrojnë brenda nëse mundeni dhe të kenë një plan në rast se ju duhet të lëvizni".

Sistemi i motit me presion të ulët po krijonte stuhi - një fenomen ku nivelet e përgjithshme të detit ngrihen, pavarësisht nga lartësia e valës, duke përmbytur zonat bregdetare.

Instituti Kombëtar i Kërkimeve të Ujit dhe Atmosferës së Zelandës së Re (Niwa) njoftoi një rritje "rekord" të stuhisë prej 0.7 metrash, përveç valëve deri në 12 metra larg bregut verior.

U urdhëruan evakuime të detyrueshme përgjatë gjithë vijës bregdetare lindore të Gjirit të Plenty - një zonë që mbulon rreth 400 shtëpi - si dhe për 100 shtëpi në distriktin Whakatāne në rajonin e Gjirit të Plenty.

Kontrolluesi i incidenteve të këshillit të rrethit Ōpōtiki, Gerard McCormack, i tha Radio Zelandës së Re se më e keqja e ciklonit do të godiste pothuajse në të njëjtën kohë me baticën e lartë në mes të natës.

“Ne presim vërshime të mëdha deti, përmbytje. Shiu po vjen tani”, tha ai.

Në qytetin bregdetar të Whangārei, këshilli u kërkoi banorëve të distriktit qendror të vetëevakuoheshin, duke thënë se e gjithë zona ishte e ndjeshme ndaj përmbytjeve.

Rreth 46,000 shtëpi, kryesisht në Northland, mbetën pa energji elektrike. Kompanitë energjetike thanë se kushtet ishin shumë sfiduese ndërsa stuhia vazhdonte, me pemë që ranë nëpër linja dhe bllokuan rrugët. Parashikuesi kombëtar MetService tha se kishte thyer rekordin e tij për paralajmërimet e motit "të kuq" të lëshuar në të gjithë vendin.

Ndërsa qendrat e evakuimit përgatitën pako me ushqime dhe veshje të hënën pasdite, qeveria njoftoi një fond shtesë prej 11.5 milionë dollarësh për lehtësimin e ciklonit – pjesa më e madhe e tyre do t'u shpërndahet grupeve dhe ofruesve të komunitetit, si dhe bankave ushqimore dhe shërbimeve të aftësisë së kufizuar. Duke njoftuar fondet, Hipkins tha se 25,000 njerëz tashmë kishin nevojë për ndihmë me ushqim, veshje, strehim, shtrat dhe akomodim./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH