Aktualitet

"Më bleu si pulë"/ Rrëfimet e grave të skllavëruara në Afrikë, ku burrat i blejnë si 'gratë e pesta'

Shkruar nga Liberale

Al-Husseina Amadou nuk e harron kurrë ditën kur u shit. Ashtu si prindërit e saj, ajo lindi në skllavëri në Nigerinë jugore. Dyzet e pesë vjet më parë, kur ajo ishte 15 vjeç, një biznesmen i pasur nga përtej kufirit në Nigeri mbërriti ku ajo jetonte dhe e bleu atë nga zotëria i familjes së saj, si wahaya, "gruaja e pestë".

“Prindërit e mi nuk kishin fjalë”, kujton ajo. “Unë isha vetëm një vajzë dhe ai më bleu si pulë në treg. Kur u largova me të, po qaja me nënën time.”

Për 15 vjet Amadou jetoi me "burrin" e saj në Nigerinë veriore, duke gatuar dhe pastruar për katër gratë e tij zyrtare, me të cilat ai ishte martuar në përputhje me ligjin islam, dhe fëmijët e tyre, ndërkohë që punonte në arat dhe kujdesej për bagëtinë.

Ajo ushqehej me tepricat e familjes ose vidhte grushte me drithëra. Ajo iku dhjetëra herë, duke u kthyer në familjen e saj, por gjithmonë kapej dhe rikthehej. Për këto shkelje ajo u rrah me shkop dhe ende i ka plagët në shpinë.

"Nëse do të ikja ose nuk do të punoja, gratë, madje edhe fëmijët do të më rrihnin," thotë Amadou. “Ishte një situatë e trishtueshme. Unë isha i dobët sepse isha gjithmonë e uritur. Nëse burri im blinte ushqim, ai thjesht do t'ua jepte grave dhe fëmijëve të tij. Nuk kisha asgjë.”

Përfundimisht Amadou shpëtoi duke u bashkuar me një karvan devesh që e çuan atë përtej kufirit, në Niger, në një udhëtim rraskapitës që zgjati shtatë ditë në këmbë. Atje ajo u gjet nga aktivistë nga Timidria, një organizatë bamirëse lokale që bën fushatë kundër skllavërisë.

“Sa herë e kujtoj atë udhëtim, qaj,” thotë ajo. "Unë nuk kisha as këpucë."

Skllavëria ka një trashëgimi komplekse në Niger. Ajo ishte e përhapur në mbretëritë e Afrikës Perëndimore shekuj më parë, por pavarësisht disa përpjekjeve për shfuqizimin, ajo mbetet e rrënjosur thellë.

Administrata koloniale franceze e shpalli të jashtëligjshme skllavërinë në vitin 1905 dhe u ndalua gjithashtu sipas kushtetutës së vitit 1960, kur Nigeri fitoi pavarësinë. Përpjekje të tjera pasuan në 1999 dhe 2003, me një kod penal që përcaktoi dhe kriminalizoi zyrtarisht praktikën.

Megjithatë ka ende dhjetëra mijëra njerëz të skllavëruar në të gjithë Nigerin, sipas Anti-Slavery International dhe Timidria; disa vlerësime e tregojnë numrin deri në 130,000. Shumica janë pasardhës të njerëzve që ishin skllavëruar breza më parë, duke jetuar dhe punuar në tokën e "zotërve" të tyre stërgjyshëror, të ngjashëm me serfët në Rusinë cariste.

'Wahaya' është një nga format më të përhapura të robërisë në Niger. Është një sistem përmes të cilit burrat e pasur dhe udhëheqësit tradicionalë blejnë vajza për seks dhe punë shtëpiake për vetëm 200 paund.

Sot wahaya praktikohet kryesisht në një rajon jugor afër kufirit nigerian. Tradita u lejon burrave që kanë maksimumi katër gra të lejuara nga ligji islam, të marrin konkubina të njohura si "gratë e pestë".

“Është një formë e trafikimit seksual”, thotë Dr. Benedetta Rossi, e cila studion skllavërinë në Niger në University College London. “Në Islam, prostitucioni dhe seksi jashtë martesës janë të jashtëligjshme si mëkate, dhe kështu ka një kërkesë për gratë që janë të disponueshme për një marrëdhënie që është legjitime nga një këndvështrim tradicional dhe fetaro-ligjor.

Fëmijët e grave të skllavëruara lindin me status të lirë. “Mund të jesh një burrë 70 vjeç me katër gra dhe një wahaya, i cili vazhdon të lindë djem dhe vajza”, thotë Rossi. “Kjo ju shton statusin. Ju nuk po bëni vetëm seks, po sillni trashëgimtarë.

“Ju po bëni gjithashtu punë falas sepse wahaja punon vazhdimisht, ajo merr ujë, pastron, gatuan, bën punë që gratë e lira nuk mund t’i bëjnë sepse supozohet të qëndrojnë në shtëpi.”

"Burrat me wahaya janë shpesh të lidhur me zyrtarët dhe policia mbyll një sy ndaj kësaj praktike, duke ndëshkuar ndonjëherë gratë që protestojnë kundër statusit të tyre dhe jo burrat që i skllavëruan ato", sipas Ali Bissou, kreut të oragnizatës Timidria.

“Kishte një rast në vitin 2021 kur një wahaya u rebelua kundër gruas zyrtare të burrit të saj dhe policia refuzoi të ndërhynte; ata nuk u interesuan," thotë Bissou në zyrën e tij në Niamey, kryeqyteti i Nigerit. “Ne duhej t'ia shpjegonim situatën policisë, se wahaya është e paligjshme. Madje ka shumë gjyqtarë që nuk janë të vetëdijshëm për këtë.”

E themeluar në vitin 1991, Timidria ka zyra në çdo rajon të Nigerit dhe mbështetet në një rrjet vullnetarësh për të identifikuar viktimat e skllavërisë. Ai gjithashtu viziton fshatrat, duke informuar njerëzit e skllavëruar për të drejtat e tyre dhe duke i ndihmuar ata të bëjnë padi kundër skllevërve të tyre. Ajo ka ngritur disa qendra për ish-skllevërit dhe fëmijët e tyre.

Këto përpjekje kanë hasur në rezistencë të ashpër. Organizata është akuzuar për mashtrim dhe terrorizëm dhe disa nga stafi i saj kanë kaluar kohë pas hekurave.

"Ka shumë pak ndryshime," thotë Bissou. “Edhe sot, nëse vizitoni shtëpinë e një shefi në ‘trekëndëshin e turpit’, do të gjeni me siguri wahajas. Gjëja më e mirë që mund të bëjmë është të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin se kjo është e paligjshme.”

Hadizatou Mani është një nga ish-wahaya që ka asistuar Timidria. Në vitin 1996, në moshën 12-vjeçare, ajo u shit për rreth 250 paund tek një burrë rreth të gjashtëdhjetave, i cili e rrahu dhe e detyroi të lindte tre fëmijë.

"Më sollën natën në kompleksin e burrit tim të ri," thotë Mani. “Më duhej të merrja ujë dhe të punoja në fermën e tij gjatë sezonit të mbjelljes dhe korrjes. Nuk kisha të drejtë të thosha jo. Nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të bindesha.”

Ajo shton: “Kur isha me të, më rrihte shpesh. Fqinjët i kërkuan të ndalonte, por ai nuk pranoi. Ai tha se më zotëronte mua dhe mund të bënte çfarë të donte.”

Në vitin 2005, dy vjet pasi kodi i ri penal i Nigerit e kriminalizonte skllavërinë, Manit iu dha një certifikatë lirie dhe u lirua nga burri, pas 10 vitesh robëri.

Por kur ajo u martua si një grua e lirë, ish-zotëria e saj bëri një ankesë ligjore kundër saj, duke pretenduar se ajo ishte gruaja e tij dhe duke e akuzuar atë për bigami.

Gjykatësi që mbikëqyrte çështjen vendosi në favor të burrit dhe e dënoi Manin me gjashtë muaj burg. "Ishte e pabesueshme," thotë ajo. “Më mbajtën në një qeli të mbushur me njerëz kriminel. Edhe rojet kërkuan falje, por ata thanë se po bënin atë që duhej të bënin.”

Me ndihmën e Timidria dhe Anti-Slavery International, në vitin 2008 Hadizatou e çoi çështjen e saj në gjykatën e drejtësisë të Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (Ecowas). Gjykata mori një vendim historik kundër shtetit të Nigerisë, i cili vendosi se kishte thyer ligjet kundër skllavërisë dhe i dha Manit 20,000 dollarë kompensim.

Një vit më vonë, në 2009, Hadizatou mori Çmimin Ndërkombëtar të Grave Guximtare të Departamentit Amerikan të Shtetit në një ceremoni në Uashington me Hillary Clinton dhe Michelle Obama. Në vitin 2019, gjykata supreme e Nigerit përmbysi përfundimisht dënimin e Manit për bigaminë dhe ndaloi drejtpërdrejt wahaya.

“Isha shumë krenare, kaq e lumtur, sepse do të thoshte se do të përfitonin shumë gra, jo vetëm unë”, thotë Mani. “Më parë nuk kisha asnjë të drejtë; Nuk mund të thoja atë që doja. Por që atëherë mund të punoj, mund të ndihmoj veten dhe njerëzit e tjerë.”

Ndryshe nga Mani, Amadou zgjodhi të mos martohej si një grua e lirë. Sot ajo jeton me pesë ish-wahaya të tjerë dhe fëmijët e tyre. Së bashku drejtojnë një kooperativë, duke endur dyshekë gjumi prej kashte dhe duke i shitur ato në tregun e tyre lokal.

“Ne trajtoheshim si kafshë”, thotë Amadou. “Tani jemi të lirë; ne jetojmë si njerëz. Askush nuk na thotë se çfarë të bëjmë. Ne kemi një jetë të lumtur.”/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH