Aktualitet

Mbyllet pas 45 minutave takimi Meloni-Scholz në Granada: Të kënaqur me marrëveshjen për emigrantët (bën pjesë edhe Shqipëria)

Shkruar nga Liberale
Mbyllet pas 45 minutave takimi Meloni-Scholz në Granada: Të

BE-ja ka bashkuar forcat me Mbretërinë e Bashkuar dhe Shqipërinë për të shtrirë luftën kundër kontrabandistëve të njerëzve në të gjithë kontinentin më të gjerë, pas ndërhyrjeve të forta nga Giorgia Meloni dhe Rishi Sunak, në samitin e 47 liderëve evropianë që po mbahet në Spanjë.

Plani u farkëtua në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe liderët e Francës, Holandës dhe Shqipërisë – Emmanuel Macron, Mark Rutte dhe Edi Rama – të cilit iu bashkuan kryeministrat e Italisë dhe Britanisë së Madhe.

Pas marrëveshjes, Meloni dhe Scholz diskutuan temat kryesore evropiane në qendër të Këshillit, veçanërisht për çështjen e migracionit. Pas rreth 45 minutash ka përfunduar takimi mes kryeministres Giorgia Meloni dhe kancelarit Olaf Scholz. Dy krerët e qeverive diskutuan në qendër të Këshillit çështjet kryesore evropiane, veçanërisht për çështjen e migracionit , duke shprehur kënaqësinë për marrëveshjen e arritur në Bruksel për rregullimin e krizave.

Të dy liderët, duke vënë në dukje nivelin e shkëlqyer të bashkëpunimit ndërmjet Romës dhe Berlinit, ranë dakord të takohen në samitin ndërqeveritar italo-gjerman, i cili do të mbahet në Gjermani në fund të nëntorit.

Ishte një takim operacional që u zhvillua dje në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian dhe ku morën pjesë Britania e Madhe, Italia, Shqipëria, Franca, Holanda dhe Presidenca e BE-së. Një takim i koordinuar dhe i dëshiruar nga kryeministri britanik Rishi Sunak , por që pa të gjithë të pranishmit, duke filluar nga Giorgia Meloni dhe Emmanuel Macron, ranë dakord për një dokument 8 pikash dhe mbi të gjitha për një parim: përveç veprimeve politike dhe marrëveshjeve dypalëshe. Marrëveshjet me shtetet e origjinës së migracionit të paligjshëm është e nevojshme të kalohet në fazën 2 të përbërë nga veprime konkrete.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH