Aktualitet

Mbyllen hetimet/ Marine Le Pen do të shkojë në gjyq, e akuzuar për përvetësim të fondeve evropiane

Shkruar nga Liberale
Mbyllen hetimet/ Marine Le Pen do të shkojë në gjyq, e akuzuar

Akuza ka mbërritur për Marine Le Pen, udhëheqësen e partisë franceze të ekstremit të djathtë RN (Rassemblement National). Akuza është për shpërdorim të fondeve publike. Flitet për para nga Parlamenti Evropian, të cilat Le Pen (së bashku me RN dhe 26 persona të tjerë të akuzuar) do t'i përdorte për të paguar asistentët: megjithëse ata shfaqeshin si punonjës të Parlamentit Evropian, ata në fakt do të kishin punuar për partinë franceze.

Përvetësimi ka ndodhur, sipas akuzës, ndërmjet viteve 2004 dhe 2016. Në atë periudhë Le Pen ishte deputete në Strasburg, më pas në vitin 2017 la institucionin europian për të kandiduar për herë të parë për presidente franceze (përballë Emmanuel Macron) dhe duke qenë deputet në parlamentin e Parisit. Siç u përmend, së bashku me të akuzohen edhe 26 persona të tjerë, përfshirë babanë e saj dhe ish-kryetar i partisë, 95-vjeçarin Jean-Marie Le Pen.

Rreziku që ka Le Pen, nëse do të dënohej me dënimin maksimal, është një dënim me burg deri në dhjetë vjet, i shtuar me një gjobë deri në një milion euro dhe një ndalim për të punuar në poste publike për dhjetë vjet. Megjithatë, aktgjykimi nuk do të arrijë së shpejti: seanca paraprake tashmë është caktuar për 27 mars 2024, por gjykimi aktual nuk do të largohet para tetorit të ardhshëm vit. Në mes, zgjedhjet evropiane do të mbahen në qershor.

Rassemblement National lëshoi ​​një shënim duke përsëritur thjesht se Marine Le Pen "nuk ka kryer asnjë shkelje apo parregullsi", duke shtuar: "Ne kundërshtojmë zyrtarisht akuzat", gjyqi do të ofrojë "mundësinë për të paraqitur argumentet”. Hipoteza e hetuesve, megjithatë, është se ajo bëri që disa nga ndihmësit e tij të kalonin si punonjës të Parlamentit Evropian, duke u paguar me para publike. Rregullorja, megjithatë, parashikon që nëse një punonjës paguhet me fonde publike nga Parlamenti Evropian, ai punon vetëm për çështje parlamentare.

Hetimet filluan shtatë vjet më parë dhe kërkesa për aktakuzë mbërriti në fund të shtatorit të këtij viti. Me kalimin e kohës, liderja aktuale e RN gjithmonë i ka mohuar akuzat. Në vitin 2018 ajo u dënua nga Gjykata e Bashkimit Evropian që të kthejë rreth 300 mijë euro në Parlamentin Evropian. Në korrik të këtij viti ajo e bëri këtë, megjithëse kjo nuk ishte një pranim fajësie në lidhje me akuzën e përvetësimit, siç kishin theksuar avokatët e tij./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH