Globi

Mbijetuan të vetëm 40 ditë në xhungël, familjarët në 'luftë' për kujdestarinë e 4 fëmijëve të mitur

Shkruar nga Liberale
Mbijetuan të vetëm 40 ditë në xhungël, familjarët

Katër fëmijët që arritën të mbijetonin pa ndihmë për 40 ditë në xhunglën e Amazonës dhe u gjetën nga shpëtimtarët në fillim të qershorit, tani kanë dalë nga spitali ku po trajtoheshin, njoftoi dje qeveria kolumbiane.

Anëtarët e fisit Uitoto, katër fëmijët - 1, 4, 9 dhe 13 vjeç - i mbijetuan përplasjes së "Cessna 206" në të cilën ata po udhëtonin me nënën e tyre dhe një të afërm tjetër. Nëna dha frymën e saj të fundit katër ditë pas rrëzimit të aeroplanit, i cili gjithashtu mori jetën e dy të rriturve të tjerë në bord (përfshirë pilotin dhe një pasagjer).

Mbijetesa e fëmijëve i atribuohet kryesisht njohjes që ata kishin me bimësinë e dendur, por edhe guximit të 13-vjeçares që udhëhoqi vëllezërit e motrat e saj gjatë bredhjeve të tyre në xhunglën kolumbiane.

"Ata kanë rifituar peshën e dëshiruar, ata me të vërtetë po ecin shumë mirë," u tha gazetarëve Astrid Caceres, drejtore e qendrës kombëtare të mirëqenies sociale, duke shtuar se "faza e dytë" po fillon për sa i përket "kujdesit dhe mbrojtjes së tyre".

Katër vëllezërit do të qëndrojnë nën mbrojtjen e qendrës për shkak të situatës së komplikuar familjare, tha Caceres.

Familja e nënës dhe babai i dy fëmijëve më të vegjël janë në garë për kujdestarinë, por nuk pritet një vendim deri në fund të vitit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH