Kryesore

Mbi 100 të vdekur, Libani shpall gjendjen e jashtëzakonshme

               Publikuar në : 10:31 - 05/08/20 liberale

Presidenti libanez Michel Aoun bëri thirrje për një takim urgjent të kabinetit të Mërkurën dhe tha se një gjendje e jashtëzakonshme dy-javore duhet të shpallet pas shpërthimit masiv në Beirut që vrau të paktën 100 njerëz dhe plagosi 4,000 të tjerë.

Shpërthimi i së martës shkaktoi valë tronditëse në të gjithë qytetin, duke shkaktuar dëme deri në periferi të kryeqytetit.

Zyrtarët thanë që ata presin që numri i vdekjeve të rritet më tej ndërsa punëtorët e urgjencës gërmojnë nëpër rrënoja për të kërkuar të mbijetuarit.

Zyrtarët e lidhën shpërthimin me rreth 2.750 tonë nitrat amoniumi të konfiskuar, që ishin ruajtur në një depo në port për gjashtë vjet.

Aoun mblodhi Këshillin e Lartë të Mbrojtjes së vendit pas shpërthimit. Kryeministri Hassan Diab bëri thirrje për një ditë zie për të mërkurën.

Cfarë është nitrati i amonit?

Nitrati i amonit, për të cilin autoritetet libaneze kanë thënë që shkaktoi shpërthimin shkatërrues të Bejrutit, është një substancë kristalore pa erë që përdoret zakonisht si një pleh kimik.

Kur kombinohet me vajra të karburantit, nitrati i amonit krijon një eksploziv të fuqishëm të përdorur gjerësisht në industrinë e ndërtimit, por edhe nga grupe të armatosura siç janë Talibanët për eksplozivë të improvizuar.

Në kushte normale të ruajtjes dhe pa nxehtësi shumë të lartë, është e vështirë të ndizni nitrat amoniumi. Kjo është për shkak se është një oksidues – intensifikon djegien dhe lejon që substancat e tjera të ndizen më lehtë, por nuk janë në vetvete shumë të djegshme.

Për këto arsye, zakonisht ka rregulla shumë të rrepta se ku mund të ruhet: për shembull, duhet të mbahet larg karburanteve dhe burimeve të nxehtësisë./Aljazeera- Gazeta Liberale

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back