Globi

Mbajtja e maskave e detyrueshme në transportin publik në Angli

Shkruar nga Liberale
Mbajtja e maskave e detyrueshme në transportin publik në Angli

Mbajtja e maskave apo veshjeve të fytyrës do të jetë e detyrueshme në transportin publik në Angli nga 15 qershori, tha sekretari i transportit.

Grant Shapps tha se "çdo masë paraprake" duhet të merren pasi numrat e pasagjerëve pritet të rriten kur masat e bllokimit të lehtësohen më tej.

Njerëzit do të duhet të veshin mbulesa në autobusë, trena, avionë dhe tragete. Fëmijët e vegjël, personat me aftësi të kufizuara dhe ata me vështirësi në frymëmarrje do të përjashtohen, tha ai.

Duke folur në konferencën e përditshme të koronavirusit, Shapps tha se mbulesat e fytyrës do të ishin "një kusht udhëtimi" dhe mos përdorimi i tyre do të "të përfundojë" në gjobitjen e personit, shkruan BBC.

Mbajtja e një mbulese të fytyrës mund të parandalojë që një person i infektuar të kalojë virusin.

Më herët, Ministri i Parë i Skocisë, Nicola Sturgeon tha që qeveria e saj po mendonte nëse do ta bënte të detyrueshme mbulesën e fytyrës në disa situata. Skocia aktualisht rekomandon veshjen e mbulesave në dyqane dhe transportin publik.

Në Uells, mbulesat e fytyrës nuk janë rekomanduar ende për publikun e gjerë. Në Irlandën Veriore, njerëzve u është thënë që të konsiderojnë t'i veshin ato në vende, ku nuk mund të respektojnë distancimin shoqëror./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH