Aktualitet

Maska e detyrueshme jashtë shtëpisë, hyn në fuqi Akti Normativ

Shkruar nga Liberale
Maska e detyrueshme jashtë shtëpisë, hyn në fuqi Akti

Prej mbrëmjes së djeshme ka hyrë në fuqi Akti Normativ për masat e reja anticovid.

Akti mban firmën e kryeministrit Rama, ministrave Lleshaj e Manastirliu, ndërsa thekson se maska mbrojtëse bëhet e detyrueshme jashtë ambienteve të shtëpisë.

Në rast shkeljeje të rregullit qytetarët gjobitem me 3 mijë lekë, ndërsa në rast përsëritje gjoba shkon në 5 mijë lekë.

“Te drejten e dhenies se mases administrative për mosperdorimin e barrierës mbrojtëse (maskës) e ka Policia e Shtetit dhe Policia Bashkiake sipas modelit te gjobës të miratuar prej tyre. Ekzekutimi i kundravajtjes administrative do të kryhet nëpërmjet Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike duke u bërë pjesë e faturave të energjisë elektrike. Mënyra e ekzekutimit të kundravajtjes administrative nëpërmjet Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike përcaktohet me udhëzim të përbashkët të ministrisë përgjegjëse për energjinë, ministrisë përgjegjëse për financat dhe ministrisë përgjegjëse për shëndetësinë”, theksohet në vendimin e qeverisë.

[gallery columns="1" size="full" gss="1" ids="1165724,1165725"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH