Globi

Masakra në Serbi/ 21-vjeçari që vrau 8 persona mbante simbolet e Hitlerit në këmishën tij, Vuçiq: Kërkova dënimin me vdekje

Shkruar nga Liberale
Masakra në Serbi/ 21-vjeçari që vrau 8 persona mbante simbolet

Motivet e 21-vjeçarit Uros Blazic, i riu që qëlloi pa dallim dhe vrau 8 persona dhe plagosi 14 të tjerë në një masakër që ka tronditur Serbinë mbeten të panjohura.

Sipas presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili në një konferencë për shtyp njoftoi masa të rrepta kundër armëmbajtjes në Serbi dhe oficerëve të policisë në çdo shkollë në vend, akti i 21-vjeçarit është “terrorist”.

Siç ka thënë Vuçiq, Blazic ka thirrur fjalën “respekt, respekt” gjatë arrestimit të tij, pa dhënë detaje të tjera.

Ajo që ka bërë bujë është fakti se këmisha e veshur nga 21-vjeçari, i cili është djali i një ushtaraku, kishte simbole naziste kur u arrestua. Bluza dukej se lexonte 'Brezi 88 në turne', me numrin 88 që ishte një nga simbolet kryesore naziste që evokonte Heil Hitlerin, 'H' ishte shkronja e tetë e alfabetit latin.

Siç tregoi Vuçiq në konferencën për shtyp, pas sulmit të 21-vjeçarit, ai i propozoi kryeministres së Serbisë rivendosjen e dënimit me vdekje, i cili megjithatë nuk u pranua pasi siç tha ai, “do të ishim vetëm vendi i dytë pas Bjellorusisë ku do të kishim një regjim dënimi me vdekje”.

“Nuk do ta shohë më kurrë dritën e ditës, thënë në mënyrë metaforike”, shpjegoi presidenti serb.

21-vjeçari u arrestua mëngjesin e së premtes, tetë orë pasi filloi të qëllonte pa dallim nga makina e tij, duke vrarë tetë persona dhe duke plagosur 14 të tjerë, ku disa prej tyre luftuan për jetën.

Informacionet e fundit nga mediat serbe raportojnë se 21-vjeçari fillimisht ka përdorur veturën e tij, por më pas ka “rrëmbyer” një taksi, duke e kërcënuar shoferin me eksploziv dhe duke e detyruar që ta çojë në shtëpinë e një të afërmi të tij, ku përfundimisht është arrestuar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH