Globi

Maqedonia e Veriut firmos me Pfizer për 800 mijë vaksina

Shkruar nga Liberale
Maqedonia e Veriut firmos me Pfizer për 800 mijë vaksina

Maqedonia do të marrë 800,000 vaksina kundër Covid 19 nga prodhuesi Pfizer. 5,850 vaksinat e para do të mbërrijnë në shkurt.

Marrëveshja u finalizua këtë mëngjes në një bisedë telefonike mes Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe dhe një përfaqësuesi të lartë të kompanisë që prodhon vaksina kundër Covid-19.

5,850 dozat e para të vaksinave që do të mbërrijnë në shkurt do të pasohen nga një dërgesë me një sasi më të madhe në Mars dhe Prill dhe dinamika për të gjithë vitin 2021 do të përcaktohet më tej.

Vendi, siç është njoftuar nga Ministria e Shëndetësisë, ka filluar me kohë përgatitjet për vaksinimin kundër Covid-19 dhe infrastruktura ekzistuese funksionale dhe e mirëkrijuar shëndetësore, ku vaksinimi për sëmundjet e tjera është kryer deri më tani, është gati për imunizimin kundër koronës.

Vaksina Pfizer ruhet në frigoriferë në -70 gradë Celsius, dhe ato do të mbërrijnë në Maqedoninë e Veriut këtë muaj.

Agjencitë rregullatore mjekësore, EMA nga Bashkimi Europian dhe FDA e SHBA-së, e kanë miratuar vaksinën Pfizer.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH