Showbiz

Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut tërhiqen nga Eurovizion, ja arsyeja

Shkruar nga Liberale
Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut tërhiqen nga Eurovizion, ja arsyeja

Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut nuk do të konkurrojnë në Eurovizionin e vitit të ardhshëm për shkak të kostove të papërballueshme për pjesëmarrjen.

Transmetuesit paguajnë një tarifë për të marrë pjesë në konkurs, por shuma ndryshon në varësi të madhësisë së vendit.

Disa vendeve u është kërkuar të paguajnë më shumë, pasi Rusia, e cila është një kontribuese e madhe financiare, u përjashtua nga konkursi i këtij viti pasi pushtoi Ukrainën.

“Përveç kostove të konsiderueshme të tarifave të regjistrimit, si dhe kostos së qëndrimit në Britaninë e Madhe, ne u përballëm edhe me mungesë interesi nga sponsorët, ndaj vendosëm t’i drejtojmë burimet ekzistuese për financimin e projekteve kombëtare aktuale dhe të planifikuara”, tha transmetuesi publik i Malit të Zi RTCG.

MRT në një deklaratë tha se “rritja e tarifës së regjistrimit për pjesëmarrje”, si dhe kriza energjetike në Maqedoninë e Veriut i detyroi ata të marrin vendimin.

Kostoja totale për të gjithë transmetuesit e përfshirë për të hyrë, zakonisht shkon deri në rreth 5 milionë paund, por saktësisht se sa paguan secili pjesëmarrës nuk bëhet publike.

Midis 8 dhe 17 milionë paund pritet të paguhet nga BBC për të organizuar festivalin, në emër të Ukrainës, në Liverpool në maj 2023.

Organizatorët e konkursit të këngës - EBU - thanë se "është punuar që të mbahet një kosto pjesëmarrjeje sa më e përballueshme" dhe tarifat e saj "llogariten bazuar në numrin e vendeve që konkurrojnë" duke marrë parasysh "madhësinë relative të anëtarit dhe statusin financiar ".

Një listë e plotë e vendeve që shkojnë në Merseyside në 2023 pritet të konfirmohet më vonë këtë javë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH