Magazinë

Trofeu ndalet në Ballkan! Ja kush shihen si favoritët për të fituar Eurovizion 2024?

Shkruar nga Liberale

Trofeu ndalet në Ballkan! Ja kush shihen si favoritët për të

Eurovision 2024 është këtu dhe me gjysmëfinalet tashmë të përfunduara, të gjithë sytë janë në finalen e madhe të së shtunës në Malmo, Suedi. 20 këngët e kualifikuara do t'i bashkohen 'Big Five' dhe do të presin Suedinë për të konkurruar për trofeun e Eurovizionit.

Por cilët janë favoritët?

KROACIA

Kroacia 11/10/ është favoritja për të fituar Konkursin e Këngës në Eurovizion 2024, me Baby Lasagna që performon këngën e tij 'Rim Tim Tagi Dim' në numrin 23 në renditje. Ajo u përzgjodh në finale dhe shihet si favoritja kryesore.

IZRAELI

Pavarësisht protestave që rrethojnë hyrjen e tyre, Izraeli, me shanse /2/1/ është favorit i dytë për të shpallur fitoren. Izraeli e fitoi trofeun për herë të fundit në vitin 2018 dhe përfaqësohen këtë vit nga Eden Golan, i cili është interpretuesi i gjashtë i kësaj nate.

ZVICRA

Zvicra është e radhës. Hyrja e tyre është Nemo dhe ata do të këndojnë 'The Code' që është një përzierje e zhanreve të shumta. Reperi 24-vjeçar nga Bienne do të performojë i 21 dhe shanset janë 13/2.

FRANCA

I vetmi vend nga 'Big Five' që shihet nga ekspertët se ka një shans është Franca . Kënga e tyre është Slimane, jashtëzakonisht i suksesshëm, një ish-fitues i The Voice. Ai do të jetë interpretuesja e 25-të me këngën e tij 'Mon amour' .

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH