Sport

UEFA/ Zbulohet lojtari më i shpejtë për këtë edicion në Champions League

Shkruar nga Liberale

UEFA/ Zbulohet lojtari më i shpejtë për këtë edicion

Liga e Kampionëve jo vetëm që është skena ku klube të mëdha evropiane ngjiten për të qenë të parat në kontinent, por gjithashtu është një fushë ku luajnë lojtarë me performanca mahnitëse fizike dhe teknike.

Në këtë garë, ku përballet elita e futbollit, UEFA monitoron dhe regjistron jo vetëm rezultatet, por edhe statistika të ndryshme që theksojnë aspektet më të ndritshme të lojës.

Mbrëmjen e së mërkurës, UEFA ka zbuluar të dhënat për tre lojtarët që kanë arritur shpejtësitë më të mëdha gjatë edicionit aktual të kësaj gare elitare.

Është një listë që përfshin atletë të shkëlqyer, të cilët kanë treguar aftësi të jashtëzakonshme në fushë, jo vetëm me talentin e tyre por edhe me aftësitë e tyre fizike.

Në krye të listës qëndron Nuno Mendes, mbrojtësi i shpejtë i Paris Saint-Germainit, i cili ka arritur një shpejtësi maksimale prej 37.2 km/h – një performancë impresive në fushë.

Ndërsa Karim Adeyemi, sulmuesi i Borussia Dortmundit, e ndjek atë ngushtë pas, me një shpejtësi të arritur deri në 36.3 km/h.

Ajo që mund të bëjë përshtypje është pozicioni i Kylian Mbappe – një yll tashmë i njohur për shpejtësinë e tij – i cili renditet i treti me një shpejtësi maksimale prej 36.1 km/h këtë edicion të Ligës së Kampionëve.

Ndërkohë që Mbappe është një emër vazhdimisht i lidhur me shpejtësi dhe agresivitet në sulm, këto të dhëna tregojnë se konkurrenca për titullin e lojtarit më të shpejtë është e fortë në këtë kompeticion.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH