Sport

Spalleti befason me zgjedhjet/ Italia publikon listën paraprake të Euro 2024

Shkruar nga Liberale

Spalleti befason me zgjedhjet/ Italia publikon listën paraprake të

Luciano Spalletti ka shpallur zyrtarisht skuadrën e tij preliminare prej 30 lojtarësh të Italisë përpara Kampionatit Evropian “Gjermani 2024”.

Azzurrët po përgatiten për një turne shumë të rëndësishëm në Gjermani, duke hyrë si kampionë në fuqi pas suksesit të tyre historik në edicionin e fundit në verën e vitit 2021.

Spalletti filloi një projekt të ri me kombëtaren e Italisë me ardhjen e tij në shtator të vitit të kaluar, duke emocionuar tifozët me formacionin e tij sulmues 4-3-3.

Shpresat janë të mëdha për Azzurrët, veçanërisht pas dështimit të tyre të fundit për t’u kualifikuar në Kupën e Botës 2022.

Trajneri italian ka vendosur tani skuadrën e tij preliminare prej 30 lojtarësh, ku katër lojtarë do të duhet të largohen kur të publikohet lista përfundimtare.

Azzurrët do të luajnë dy miqësore përpara Euro 2024, përballë Turqisë më 4 qershor dhe Bosnjës më 9 qershor.

Ciro Immobile, Manuel Locatelli Matteo Politano, Davide Zappacosta, Destiny Udogie dhe Moise Kean janë emrat më të njohur të lënë jashtë liste.

Portierë: Donnarumma (PSG), Vicario (Tottenham), Meret (Napoli), Provedel (Lazio);

Mbrojtës: Acerbi (Inter), Bastoni (Inter), Darmian (Inter), Scalvini (Atalanta), Buongiorno (Torino), Mancini (Roma), Calafiori (Bologna), Di Lorenzo (Napoli), Bellanova (Torino), Dimarco (Inter), Cambiaso (Juventus);

Mesfushorët: Barella (Inter), Frattesi (Inter), Cristante (Roma), Pellegrini (Roma), Fagioli (Juventus), Jorginho (Arsenal), Ricci (Torino), Folorunsho (Hellas Verona);

Sulmues: Chiesa (Juventus), Raspadori (Napoli), Retegui (Genoa), Scamacca (Atalanta), Orsolini (Bologna), Zaccagni (Lazio), El Shaarawy (Roma).

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH