Sport

Pas përjashtimit nga futbolli për katër vjet, Pogba merr një tjetër goditje

Shkruar nga Liberale

Pas përjashtimit nga futbolli për katër vjet, Pogba merr një

Juventusi është vendosur të ndërpresë kontratën e ish-mesfushorit të Manchester United, Paul Pogba, pasi ai mori një ndalim katërvjeçar për doping, sipas Sky Sports.

Francezi u kthye te Zonja e Vjetër në 2022 pasi kaloi gjashtë vjet në Old Trafford. Pas ribashkimit të tij me torinezët, mesfushori fillimisht rezultoi pozitiv në substancën e ndaluar, pasi ajo rrit performancën e atletëve, ndërsa u gjet pas një ndeshjeje kundër Udineses më 20 gusht 2023.

Më vonë, lojtari u pezullua përkohësisht në shtator, me mesfushorin i bindur për një kundër-analizë në test. Megjithatë, ky test u rikthye me rezultat pozitiv, pas së cilës prokurorët antidoping në Itali kërkuan ndalim katërvjeçar.

Pas vendimit të Gjykatës Kombëtare Anti-Doping të Italisë, raporti i lartpërmendur pretendon se Pogba dhe përfaqësuesit do të apelojnë në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv. Thuhet se ndalimet e kësaj natyre mund të reduktohen nëse vërtetohet se rezultati i një kontaminimi të tillë nuk ishte i qëllimshëm.

Nëse ndalimi vazhdon, mund të jetë fundi i karrierës futbollistike të 30-vjeçarit. Ai ka bërë 190 paraqitje për Juventusin në të gjitha garat, duke shënuar 34 gola dhe 41 asistime.

Ndërsa në Manchester United, mesfushori luajti 233 ndeshje në të gjitha garat, duke shënuar 39 gola dhe duke dhënë 51 asistime. Ai ka fituar titullin e Serie A në katër raste dhe Ligën e Evropës një herë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH