Sport

Shuhet legjenda e bejsbollit, Willie Mays! U shpall dy herë lojtari më i vlefshëm i ligës

Shkruar nga Liberale

Shuhet legjenda e bejsbollit, Willie Mays! U shpall dy herë lojtari

Legjenda e bejsbollit Willie Mays, i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në historinë e sportit, ka ndërruar jetë në moshën 93 vjeçare. 

“Me pikëllim të thellë njoftojmë se Legjenda e San Francisco Giants dhe Hall of Famer Willie Mays ndërroi jetë paqësisht këtë pasdite në moshën 93-vjeçare”, postoi ekipi në X, të martën.

Një deklaratë nga Major League Baseball (MLB) tha se ishte “zemërthyer” për vdekjen e “një prej lojtarëve më emocionues të gjithanshëm në historinë e sportit tonë”, shkruan BBC.

Shuhet legjenda e bejsbollit, Willie Mays! U shpall dy herë lojtari

Mays u shpall dy herë lojtari më i vlefshëm i ligës (MVP) dhe fitoi Serinë Botërore me Giants në 1954.

I mbiquajtur “Say Hey Kid”, lojtari qendror ishte Hall of Famer më i vjetër i bejsbollit.

Shuhet legjenda e bejsbollit, Willie Mays! U shpall dy herë lojtari

Kapja e tij e famshme gjatë Serisë Botërore të vitit 1954 mbetet një nga shfaqjet më ikonike në historinë e të ashtuquajturës “Kalimi kombëtar” i Amerikës. Përveç dy çmimeve të tij MVP, ai gjithashtu përfundoi në 10 nënkampionët më të mirë për MVP 10 herë të tjera.

Djali i Mays, Michael,  tha se babai i tij vdiq në prani të familjes së tij dhe dëshironte të falënderonte fansat e tij për mbështetjen e tyre për vitet.

“Babai im ka ndërruar jetë i qetë dhe mes njerëzve të dashur. Dua t’ju falënderoj të gjithëve nga thellësia e zemrës sime të thyer për dashurinë e palëkundur që i keni treguar ndër vite”, tha ai.

Poll
SHQIPENGLISH