Sport

Shifra marramëndëse/ Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes

Shkruar nga Liberale

Shifra marramëndëse/ Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes

Pasuria neto e Kylian Mbappes në 2024 është 180 milionë euro, sipas Celebrity Net Worth. Ngritja e tij meteorike në krye të listës së futbollistëve elitë të Francës (dhe të botës) ishte fenomenale.

Vlerësimet e tij në këtë sport janë të tejmbushura dhe fama e tij globale madje i dha atij një faqe të parë të vitit 2018 për revistën Time si lider i gjeneratës së ardhshme. Në moshën 19-vjeçare, ai ishte vetëm futbollisti i katërt pas Lionel Messit, Neymar dhe Mario Balotelli që zbukuroi kopertinën e revistës.

Ndërsa Mbappe është nën kontratë me Paris Saint-Germain edhe për një sezon, ai nuk do të jetë më me ekipin. Mbappe ka refuzuar të merret me klubin e Arabisë Saudite, Al Hilal, i cili ka ofruar një kontratë deri në 700 milionë euro, duke përfshirë një tërheqje për të pas një sezoni për t’u larguar nga Al Hilal për të nënshkruar me Real Madridin. Ai ka vendosur t’i bashkohet Real Madridit sezonin e ardhshëm pas një sezoni të fundit të PSG-së.

Mbappe ka dashur të shkojë te Real Madrid dhe është i emocionuar të luajë për ta. Pavarësisht, një stazh me Real Madridin do të rrisë në qiell vlerën neto të Mbappes.

Ndërsa shumë adoleshentë sapo do të kishin mësuar të drejtonin makinën ose do të kishin mbaruar shkollën e mesme, Mbappe tashmë luante për klubin më të madh të futbollit të Francës dhe kishte tashmë 207 milionë euro. PSG ra dakord për kontratën pesëvjeçare në fund të vitit 2017 për të blerë yllin e ri nga Monaco.

Në atë kohë, ai ishte fytyra e Monacos si sulmuesi më i mirë i tyre dhe i ndihmoi ata të shkatërronin dinastinë e PSG-së në titullin e Ligue 1. Dhe më pas ai ishte, duke veshur fanellën e PSG-së.

Në moshën 18-vjeçare, Mbappe kishte një pagë mujore prej 1.7 milion eurosh,  duke e bërë atë adoleshentin më të shtrenjtë të sportit. Por kjo ishte vetëm paga e tij.  Duke u shfaqur si francezi më i ri që shënon në një Kupë Botërore dhe lojtari i dytë legjendar adoleshent pas Peles që shënon në një finale të Kupës së Botës, ylli i ri, natyrisht, bëri titujt në mbarë industrinë.

Për markat, kjo përkthehet në tregtueshmëri. Forbes raporton se Mbappe është numri 3 në listën e sportistëve më të paguar në botë për vitin 2023 me 120 milionë euro. Ai është vetëm pas Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit në këtë listë.

Mbappe nënshkroi një marrëveshje 10-vjeçare, 187 milionë euro me Nike për sa kohë që ai luan në një ligë të nivelit të lartë. Nike prezantoi atletet e saj të parë Mercurial në dhjetor 2019.

Prodhuesi i orëve luksoze Hublot gjithashtu e bëri Mbappen ambasadorin e tyre global, duke e vendosur sensacionin mes partnerëve të tjerë atletë të Hublot si legjenda e atletikës

Ylli i futbollit ka fituar gjithashtu edhe nga marrëveshja me EA Sports, duke u paraqitur në lojën FIFA 18 EA Sports. Në edicionin e lojës 2019, u përfshi edhe festimi i Mbappe, dhe që atëherë ai ka qenë në kopertinën e FIFA 21, FIFA 22 dhe FIFA 23.

Në qershor 2022, Mbappe u bë ambasadori i parë i Sorare, një lojë fantazie e bazuar në kripto. Ai më vonë shkaktoi bujë për refuzimin për të marrë pjesë në një sesion fotografik me kombëtaren franceze për shkak të një problemi me disa marka, duke bërë që federata të ndryshojë marrëveshjen e saj për të drejtat e imazhit të lojtarëve.

Ashtu si çdo atlet që kërkon të shijojë fitimet e tyre, ata ndjekin një mënyrë jetese luksoze që nxjerr rehati dhe luks.

Futbollisti i lindur në Paris raportohet se zotëron një koleksion makinash luksoze nga marka si Ferrari (560,000 euro), Mercedes-Benz (40,000 euro), Audi, BMW, Rolls Royce dhe një Range Rover. Mbappe gjithashtu posedon edhe një avion privat. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH