Sport

Shifra marramendëse/ Ja sa ka fituar Lionel Messi që nga transferimi në Inter Miami

Shkruar nga Liberale

Shifra marramendëse/ Ja sa ka fituar Lionel Messi që nga transferimi

Ylli argjentinas, Lionel Messi ka fituar një pasuri absolute që kur u bashkua me Inter Miami verën e kaluar.

Skuadra e Major League Soccer Inter Miami tronditi botën e futbollit në vitin 2023 kur njoftoi nënshkrimin e Messit.

Superylli argjentinas kaloi dy vjet në Paris Saint-Germain pasi u largua nga Barcelona në vitin 2021, por ai vendosi të mos qëndrojë në klubin francez.

Pas disa muajsh spekulimesh, Messi iu bashkua skuadrës së David Beckham për t’u bërë nënshkrimi më i madh në historinë e MLS.

Brenda një muaji nga debutimi i tij, Messi udhëhoqi Inter Miamin drejt fitores në Kupën e Ligës, titulli i parë i klubit në histori.

Inter Miami nuk arriti të kalonte në play-off sezonin e kaluar, por këtë sezon ata aktualisht janë në krye të Konferencës Lindore me 15 pikë nga nëntë ndeshje.

Siç pritej, Messi u bë fituesi më i lartë në MLS kur iu bashkua klubit nga Florida.

Por, duke marrë parasysh se çfarë fitojnë lojtarët e tjerë në ligë, ai po merr një pagë marramendëse.

Tetorin e kaluar, Shoqata e Lojtarëve të MLS ndau informacion mbi pagat e lojtarëve si pjesë e një marrëveshjeje kolektive.

Të dhënat treguan se Messi fiton një pagë bazë prej 12 milionë dollarë në sezon, por ai gjithashtu ka të drejtë për 8.4 milionë dollarë shtesë në tarifat e nënshkrimit dhe bonuset.

Për më tepër, tetë herë fituesi i Topit të Artë fiton një shumë mahnitëse nga marrëveshjet unike që ka me Adidas dhe Apple. Ai merr një pjesë të parave të fituara nga shitja e fanellave të Adidas – partneri teknik i MLS – dhe marrëveshja fitimprurëse e ligës për transmetimin në Apple TV.

Këto marrëveshje i çojnë të ardhurat vjetore të Messit në mes 50 dhe 60 milionë dollarë, siç tha bashkëpronar i Interit, Jorge Mas për El Pais kur Messi nënshkroi.

Sipas këtyre shifrave, Messi fiton mes 960 mijë dhe 1,15 milionë dollarë në javë, dhe pasi iu bashkua klubit më 16 korrik 2023, ai ka qenë në Florida për pak më shumë se 39 javë.

Prandaj, që kur iu bashkua Interit, Miami Messi ka fituar diku midis 36 dhe 45 milionë dollarë përmes pagave, bonuseve dhe marrëveshjeve komerciale.

Messi është deri tani fituesi më i lartë në MLS kur merren parasysh vetëm paga dhe shpërblimet e tij prej 20.4 milionë dollarësh.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH