Sport

SHIFRA DHE FAKTE/ Shqipëria kundër 'historisë' dhe Spanjës. Ja se çfarë parashikon superkomjuteri?

Shkruar nga Liberale

SHIFRA DHE FAKTE/ Shqipëria kundër 'historisë' dhe

Spanja është favorite e madhe për të përfunduar Grupin B me pikët maksimale, duke mposhtur edhe Shqipërinë në 73.2% të simulimeve para ndeshjes të superkompjuterit Opta.

Shqipëria ka shënuar golin e parë në të dyja ndeshjet e Euro 2024 deri më tani, por ende nuk ka fituar (1 barazim dhe 1 humbje). Asnjë ekip nuk ka shënuar ndonjëherë në historinë e Europianit golin e parë në tre ndeshje radhazi në Euro, duke mos fituar asnjë prej tyre. Kjo do të thotë se Shqipëria nëse shënon e para edhe ndaj Spanjës dhe nuk e fiton ndeshjen në fund do të thyejë një rekord në historinë e Europianëve.

Spanja e ka mposhtur Shqipërinë në të tetë takimet e mëparshme, duke shënuar 31 herë dhe duke pësuar vetëm tre gola.

Fitorja 1-0 e Spanjës ndaj Italisë në ndeshjen e dytë jo vetëm që siguroi një vend në fazën eliminatore në Euro 2024, por gjithashtu i siguroi ata si fitues të Grupit B. Spanjollët do të kërkojnë të fitojnë tre ndeshjet e tyre të para të një kampionati evropian, pasi e kishin arritur këtë më parë në vitin 2008, kur vazhduan të fitonin turneun.

Si pritet të luajnë dy ekipet?

Trajneri Luis de la Fuente mund ti lërë pushim yjet e skuadrës kundër Shqipërisë, duke qenë se kualifikimi është siguruar dhe veçanërisht duke marrë parasysh volumin e punës së palodhur që është bërë në paraqitjen e tyre mbresëlënëse kundër Azzurrit.

Spanja fitoi posedimin në të tretën e fundit në 10 raste kundër Italisë të enjten; më së shumti herë e kishte bërë këtë në një ndeshje në Kampionatit Evropian që nga çerekfinalja e vitit 2008, e cila ishte gjithashtu kundër italianëve (13).

Nico Williams ishte në formë të bujshme ndaj Italisë dhe ishte krosi i tij që u kthye në rrjetën e tij nga fatkeqi Riccardo Calafiori për ta fituar atë për La Roja.

Williams krijoi më shumë raste (4) dhe realizoi më së shumti driblime (4) nga çdo lojtar spanjoll kundër Italisë. Në të vërtetë, spanjolli i fundit që krijoi sa më shumë raste dhe përfundoi sa më shumë driblime në të njëjtën lojë në Kampionatin Evropian ishte Andrés Iniesta kundër Kroacisë në 2012 (gjithashtu 4 për të dyja metrikat).

Duke qenë se Spanja tashmë është fituese e grupit, Pedri mund të jetë ndër ata që do të bëjë pushim në Düsseldorf. Megjithatë, nëse i riu i talentuar shfaqet për Spanjën në këtë ndeshje, ai do të vendosë një rekord të ri nga një lojtar evropian për paraqitjet e mëdha në turne (Kupa e Botës/Euro) ndërsa është 21 vjeç e poshtë, duke kaluar Cristiano Ronaldon (aktualisht i barabartë me 12 ndeshje secili ).

Një lojtar që patjetër do të mungojë për Spanjën është Rodri, i cili është pezulluar pasi ka marrë kartonë të verdhë si ndaj Kroacisë ashtu edhe ndaj Italisë.

Shqipëria ka ende shanse për t'u kualifikuar, falë pikës së artë që mori në fund të ndeshjes kundër Kroacisë. Kuqezinjë e shënuan golin e barazimit në minutën e 95-të, pavarësisht se më herët kishin kaluar në avantazh.

Qazim Laçi i dha epërsinë Shqipërisë ndaj Kroacisë, derisa Andrej Kramaric dhe autogoli i Klaus Gjasulës përmbysën shofrat. Gjasula barazoi në fund. Një fitore ndaj Spanjës do t'i jepte Shqipërisë katër pikë dhe një shans të madh për të qenë një nga katër skuadrat e vendit të tretë në turne që do të kalonte më tej.

Gjasula u bë lojtari i parë në historinë e Kampionatit Evropian dhe Botërorit, të kombinuara, që zbriti nga stoli dhe shënoi një gol dhe një autogol. Në 17 minuta në Euro 2024, Gjasula ka pasur po aq goditje në portë sa ka bërë në 1366 minuta në Bundesligën gjermane këtë sezon për SV Darmstadt 98 (1).

Skuadra e Sylvinhos ka pësuar nga dy gola në të dyja ndeshjet e tyre në Grupin B. Ata nuk kanë pësuar dy gola në tre ndeshje radhazi që nga një seri prej pesë herë midis tetorit 2016 dhe qershorit 2017.

Kristjan Asllani ka të ngjarë të jetë një figurë kyçe nëse Shqipëria do të kërcënojë rekordin 100% të Spanjës. Në dy ndeshjet e tyre, ai udhëheq të gjithë lojtarët shqiptarë për gjuajtje të tentuara (4), gjuajtje në portë (2), pasime të suksesshme (91) dhe pasime në të tretën e fundit (20), ndërsa ka krijuar edhe shanset më të përbashkëta (3).

Shqipëri – Spanjë ballë për ballë

Spanja ka një rekord ndaj Shqipërisë, duke fituar të tetë ndeshjet e mëparshme, si dhe ka shënuar 31 gola dhe ka pësuar vetëm tre. Është rekordi më i mirë 100% i Spanjës kundër çdo kundërshtari, së bashku me Lihtenshtajnin dhe Maltën, me të cilat ata janë përballur dhe mposhtur në tetë raste.

Shqipëria humbi 9-0 nga Spanja në një ndeshje kualifikuese për Euro 92, në dhjetor 1990, e cila mbetet humbja e tyre më e thellë.

Ndeshja e tyre e fundit ishte një miqësore në mars 2022, të cilën Spanja e fitoi 2-1 në shtëpi falë Ferran Torres dhe golit të fitores në minutën e fundit nga Dani Olmo pasi Myrto Uzuni kishte barazuar për kuqezinjtë që në këtë takim ishin mysafirë.

Përgatiti: Liberale.al

Poll
SHQIPENGLISH