Sport

Sfidon medalistin olimpik dhe shpallet kampion Europe! Kush është mundësi rus i cili shkroi historinë me Shqipërinë

Shkruar nga Liberale

Sfidon medalistin olimpik dhe shpallet kampion Europe! Kush është


Një rus shpallet kampion Europe duke shkruar historinë me Shqipërinë, në Kampionatin Europian të Mundjes që po zhvillohet në Rumani.
Islam DUDAEV është 29 vjeç dhe garon me kombëtaren kuqezi. Ai ka fituar medalje në disa turne, përfshirë dy medalje bronzi në Kampionatin Botëror U23. Por ai nuk mund ta besonte se do t'ia dilte një ditë. Madje mendoi të tërhiqej herët nga mundja.

Fatmirësisht për Dudaev dhe Shqipërinë, mundësi nuk veproi sipas mendimeve të tij pasi të premten në Bukuresht, Dudaev u bë kampioni i parë evropian i Shqipërisë.

Dudaev i lindur në Khasavyurt, një qytet i Dagestan, arriti në finalen e një kampionati të premten dhe shkoi një hap më tej duke fituar medaljen e artë në peshën 65 kg. Ai mundi në finale fituesin e medaljes së bronztë në Olimpiadën e Tokios Gazdhimurad RASHIDOV (AIN) për të siguruar titullin.

Para Dudaevit, tre herë pjesëmarrësi në Olimpiadë, Sahit PRIZRENI dhe kampioni i botës Zelimkhan ABAKAROV (Me Shqipërinë) arritën në finale në Kampionatin Evropian, por të dy nuk mundën të fitojnë medaljen e artë.

Prizreni ishte fitues i medaljes së argjendtë në Kampionatin Evropian 2011, ndërsa Abakarov ishte fitues i medaljes së argjendtë në turneun e vitit të kaluar.

Duke e filluar dobët kundër Rashidov, Dudaev mori pikën e parë të aktivitetit, por Rashidov kaloi në epërsi 1-1 me kritere kur Dudaev nuk arriti të shënonte në kohën 30 sekonda.

Gjyqtari dha pasivitetin e tretë në duel, këtë herë ndaj Rashidov, i cili edhe një herë nuk shënoi në 30 sekondat e parashikuara, gjë që i dha epërsinë e pastër 2-1 për Dudaev, të cilën e mbajti deri në fund të meçit.

Në kohë lifte për vendin e tij, një rus i jep Shqipërisë medalje ari.

Sfidon medalistin olimpik dhe shpallet kampion Europe! Kush është

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH