Sport

PROFILI i Kombëtares Shqiptare/ Ekipi që është gati t'i përgjigjet sfidës në “Grupin e Ferrit”, Euro 2024

Shkruar nga Liberale

PROFILI i Kombëtares Shqiptare/ Ekipi që është gati t'i

Marrë nga: NATURA HOY

Kombëtarja shqiptare triumfoi duke u kualifikuar në Euro 2024, për herë të dytë në historinë e saj.  Më parë, kuqezinjtë performuan në Kupën Evropiane 2016 në Francë.

Euro 2024 që do të zhvillohet në Gjermani do të tregojë se trajneri Silvinho do të emërohet në kombëtaren shqiptare në vitin 2023. Strategu brazilian ka drejtuar ekipin kuqezi në 11 ndeshje.

Nga 11 ndeshje, pesë u fituan, tre përfunduan në barazim dhe një ndeshje është humbur. Silvino nuk do ta ketë të lehtë të drejtojë skuadrën shqiptare në Europianin 2024, sepse është në grupin B me skuadrën spanjolle, atë italiane dhe atë kroate.

Shqipëria në Grupin B është skuadra e pozicionuar në vendin e 66-të të FIFA-s në Euro 2024, me Spanjën në vendin e tetë, një vend më poshtë Italisë dhe Kroacinë në vendin e 10-të.

Në letër, Shqipëria nuk ka shumë për të folur në kompeticionin e Euro 2024 në Grupin B, sepse duket sikur i ka humbur të tria ndeshjet.

Megjithatë, Shqipëria nuk dëshiron të dëshpërohet për rezultatin e shortit të Kupës së Europës 2024. Shqipëria zë vendin e parë në tabelën e kualifikuesve të grupit “E” të fazës kualifikuese për Kupën e Europës 2024. Ata shënuan 15 pikë, po aq sa Çekia e vendit të dytë.

“Është e vështirë të besohet. Ne kishim gjithçka në një moment. Ne bëmë një punë të mirë. Të gjithë së bashku”, tha Silvinho në një intervistë për kualifikimin e suksesshëm në Euro 2024 .

Shqipëria kryesoi Grupin E falë gol diferencës me Çekinë. Katër fitore, tre barazime dhe një humbje janë rezultatet e marra. Është një bast pozitiv për të konkurruar në Kupën Evropiane 2024.

PROFILI i Kombëtares Shqiptare/ Ekipi që është gati t'i

Kualifikimi në finalet e Kampionatin Europian 2024 ka krijuar eufori në vend. Kombëtarja shqiptare gjithnjë e më e fortë sjell shpresë për zhvillimin e futbollit.

Silvinho, i cili shoqërohej nga bashkëlojtari i tij në Manchester City, Pablo Zabaleta, është vlerësuar shumë. Trajnerët e Amerikës së Jugut mund të zhvillojnë ekipin edhe më tej. Pablo Zabaleta tha: “Ne duam të ndërtojmë një ekip të aftë për të luajtur futboll të mirë. Nga këndvështrimi ynë, po flas për futbollin. Talenti mund të fitojë ndeshje futbolli, por një skuadër mund të bëjë mirë ose të fitojë çmime në futboll po aq sa një ekip”, tha ai.

PROFILI i Kombëtares Shqiptare/ Ekipi që është gati t'i

Tifozët shpresojnë që qëndrueshmëria e Shqipërisë të tregohet në Euro 2024, ndonëse do të duhet të përballen me skuadrat më të mira të Europës. Silvinho është i vetëdijshëm për këtë kërkesë dhe ka premtuar se do t'i përgjigjet ftesës.

“Duhet të përmirësohesh çdo ditë, Avash avash (ngadalë në shqip). “Kjo është sfida me të cilën përballemi tani”, tha Silvinho. Silvinho dhe Zabaleta kanë besim se do të mund të befasojnë në Euro 2024. Ata gjithashtu nuk mendojnë për të ardhmen nëse nuk përmbushin tifozerisë shqiptare.

“Ne nuk kemi frikë nga askush. Jemi një ekip i mirë. Kemi lojtarë të mirë dhe gjëja më e rëndësishme është që duhet të luajmë 100 për qind në çdo ndeshje. Ky është mentaliteti”, tha Zabaleta.

Deri sot, e martë, 21 maj 2024, kombëtarja shqiptare nuk e ka shpallur zyrtarisht formacionin për finalet e Euro 2024, por për sa i përket emrave në kualifikueset dhe miqësoret, ata janë lojtarët më të mirë të nivelit europian. Shumica e lojtarëve shqiptarë luajnë për klubet më të mira në kompeticionet evropiane si Serie A, La Liga dhe Premier League. Ka nga ata që luajnë në Çeki, Kroaci dhe Turqi. Kapiteni i skuadrës shqiptare Berat Gimshit është lojtar i skuadrës së “Atalantës”. Pastaj Elseid Hysaj, i cili mbron ngjyrat e Lazio-s. Dy lojtarët e Sassuolos, Marash Kumbulla dhe Nedim Bayrami, janë shtyllat kryesore të Shqipërisë. Më pas është mesfushori i Inter, Christian Aslani. Futbollisti 22-vjeçar ka luajtur 18 ndeshje për Shqipërinë.

Sulmi shqiptar ka edhe një lojtar që garon në Premier League: Armando Broja. Sulmuesi i ri i Fulhamit ka shënuar 4 gola në 19 ndeshje për skuadrën kuqezi. Në skuadrën e Shqipërisë mbetet edhe sulmuesi veteran Sokol Cikalleshi. Futbollisti 33-vjeçar ka bërë 60 paraqitje për Shqipërinë dhe ka shënuar 13 gola.

Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH