Sport

PROFIL/ 'Lindi një superyll' - Historia e Yamal, është momenti i një 'gjeniu'

Shkruar nga Liberale

PROFIL/ 'Lindi një superyll' - Historia e Yamal, është

Talenti duhet zbuluar, i duhet dhënë besim... Në kohë. Sa më shpejt, aq më mirë. Nëse kjo ndodh, suksesi është i garantuar. Nëse jo, ai digjet. Suksesi për një ekip, një komb mbetet ëndërr. Ja çfarë bëri Spanja. E kishte dhe e zbuloi në kohë, i dha besim dhe ai e nderoi. Spanja është në finale të Euro 2024, teksa i ka fituar të gjitha ndeshjet, dhe shkon si favorite kryesore për të fituar Euro 2024. Një komb i tërë i gëzohet një talenti, moshatarët e të cilit në shumicën e vendeve të botës janë në gjimnaz.    

Goli që shënohet në një kampionat evropian i reziston kohës. Mbahet mend, riprodhohet dhe flitet për dekada të tëra. Një nga ato është goli i Marco van Basten në Euro 1988. Vrapimi dhe përfundimi individual i Paul Gascoigne në Euro 1996 është një tjetër, siç është edhe ai i Karel Poborsky në të njëjtin turne.

Listës mund t'i shtohet historia e golave ​​të Lamine Yamal për Spanjën kundër Francës në gjysmëfinalen e Euro 2024.

Me Spanjën pas 1-0, Yamal, me një goditje të shkëlqyer nga jashtë zonës e çoi topin në këndin e sipërm për ta dërguar atë në librat e historisë. Në moshën 16 vjeç e 362 ditë ai u bë njeriu më i ri që shënoi në historinë e turneut Europian - dhe i la që e ndiqnin të mahnitur.

Goli përveç rëndësisë që kishte në atë ndeshje, theu edhe rekordin si golashënuesi më i ri ndonjëherë në historinë e Kupave të Evropës dhe Botërorit me vetëm 16 vjet e 362 ditë jetë, duke ia marrë kështu rekordin Peles.

“Një superyll ka lindur”, tha ish-sulmuesi i Anglisë, Gary Lineker për BBC One. “Ishte momenti i ndeshjes, ndoshta momenti i turneut”. “Thjesht e pabesueshme”, shtoi ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer. “Ne kemi folur për të gjatë gjithë turneut dhe kemi thënë se çfarë moshe qesharake ka për të luajtur”.

"Të bësh këtë gol, është thjesht e pabesueshme. Një prekje gjeniale'

"Superylli i ardhshëm" – ishte ajo që ekspertët thanë njëzëri për Yamal. Goli, i cili mahniti tifozët brenda Allianz Arena dhe në mbarë botën ishte edhe më mbresëlënës për shkak të kohës së tij.

Ai realizoi kur ndeshja ishte 1-0 për francezët, në gjysmëfinalen e turneut të madh. Ishte një moment me presion të lartë. Në asnjë fazë të zhvillimit të ndeshjes, Yamal nuk tregoi shenja nervash. Ai ishte duke buzëqeshur dhe duke bërë shaka me shokët e tij të skuadrës në fushë në orët para fillimit të ndeshjes dhe e mbarti këtë besim në performancën e tij.

“Ne pamë një prekje gjeniale”, tha trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente për golin e Yamal. - “Ne të gjithë duhet të kujdesemi për të, do të doja që ai të punojë me të njëjtën përulësi dhe të mbajë këmbët në tokë, të vazhdojë të mësojë. Ai duket si një lojtar shumë më me përvojë për të qenë i sinqertë. Festoj që ai është në ekipin tonë, që është spanjoll. Ne mbështetemi tek ai dhe shpresojmë se mund ta shijojmë atë për vitet në vijim."

Spanja mundi 2-1 Francën për të arritur në finalen e Euro 2024 ndërsa Yamal futet në histori.

Yamal futet në librat e rekordeve në sezonin e tij të parë në Barcelonë. Ai u bë titullari dhe golashënuesi më i ri i skuadrës spanjolle, si dhe golashënuesi më i ri në La Liga. Yamal mbush 17 vjeç më 13 korrik - një ditë para finales së Euro 2024, në të cilën Spanja do të përballet me Anglinë ose Holandën.

Duke dhënë një pasqyrë të mentalitetit të tij, adoleshenti tha se gjithçka që donte të bënte për të festuar ditëlindjen e tij ishte "fitoni, fitoni, fitoni dhe fitoni".

Me cilindo që do të përballet Spanja në finale, do t'i këshillohej të mos i jepte të riut motivim shtesë, siç mbase bëri me Francën. Para ndeshjes, mesfushori Adrien Rabiot tha se Yamal do të duhet të "tregojë më shumë se sa kishte bërë deri më tani në turne".

Në kohën e plotë, Yamal festoi duke i thënë një kamere televizive: "Flisni tani, flisni".

Yamal doli në konferencën për shtyp pas ndeshjes në orën 12:15, kur shumica e 16-vjeçarëve të tjerë do të flinin u pyet se kujt i drejtoheshin komentet e tij.

“Personi për të cilin po flas, e di se kush është ai person”, tha ai. “Është një ëndërr e realizuar të arrish një finale me kombëtaren”. Përballë mediave, Yamal tregoi të njëjtin nivel besimi që kishte në fushë. Fokusi i tij tani kalon në finalen e së dielës në Berlin.

I pyetur se me kë do të preferonte të përballej, ai u përgjigj: “Nuk e kam problem”. - “Kur arrin në finale, duhet të luash më së miri dhe janë gjithashtu ndeshjet janë shumë të ekuilibruara. Ne do të presim dhe do të luajmë kushdo që të jetë."

Përgatiti: a.m/ Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH