Sport

Paul McGrath: Ferguson më ofroi 114,000 euro për t'u tërhequr nga futbolli dhe unë thashë jo

Shkruar nga Liberale

Paul McGrath: Ferguson më ofroi 114,000 euro për t'u

Menaxheri legjendar i futbollit Alex Ferguson i ofroi dikur heroit irlandez Paul McGrath 114,000 € (100,000 £) për t'u tërhequr në vend - por u refuzua.

McGrath është një nga heronjtë e pakënduar të futbollit modern.

Lojtari ikonë irlandez ishte një nga gjashtë mbrojtësit e vetëm që fituan çmimin PFA Lojtari i Vitit në historinë e tij 50-vjeçare dhe u shpall si një nga yjet më të mëdhenj të brezit të tij.

Por ju mund të pyesni pse Ferguson u përpoq ta josh atë në një pension të parakohshëm?

Për shkak të një gjëje që McGrath e kishte të vështirë ta trajtonte, alkoolizmin e tij, shkruan Harry Brent.


Problemet me alkoolin e kanë pllakosur irlandezin e lindur në Angli për pjesën më të madhe të jetës së tij të rritur, dhe ato pothuajse i kushtuan atij karrierën kur ishte vetëm 29 vjeç.

Duke folur për The Telegraph, McGrath zbuloi se në një përpjekje për të zhdukur kulturën e pijes në United, Ferguson i ofroi një nga lojtarëve më të mirë në skuadër një ofertë për tu larguar nga klubi.

Ajo që tha McGrathr:
"Alex më futi në dhomë dhe thjesht më tha 'ne do të donim që të ndalonit së luajturi futboll'," zbuloi McGrath.

"Sa kaq e thjeshtë. Dhe ai tha se ishin të gatshëm të më jepnin 100,000 £ [ekuivalentin e 114,000 euro] për të lënë fare futbollin dhe thjesht për t'u kthyer në Irlandë.

“Po mendoja për këtë sepse 100,000 £ në atë kohë ishin shumë para.

“Por fola me [shokët e skuadrës] Kevin Moran dhe Bryan Robson dhe thjesht thashë se doja të luaja sepse mendova se mund të bëja ende diçka në futboll.

“Kështu që Gordon Taylor, i cili ishte në PFA, foli me Sir Alex dhe tha ‘Paul po luan, ju mund ta gjobisni atë, ju mund të bëni çfarë të doni, por ai do të luajë futboll - këtu ose diku tjetër.


Disa javë më vonë, McGrath mori një telefonatë nga menaxheri i Aston Villa, Graham Taylor dhe u largua për në Villa Park - ku ai luajti ndoshta futbollin më të mirë të karrierës së tij, pavarësisht problemeve në rritje të lëndimeve dhe një oreksi të palëkundur për alkol.

"Unë kapa shansin," shtoi McGrath. “Mendova ‘o zot, mund të luaj atje çdo javë’”.

McGrath çoi Aston Villa në vendin e dytë në Premier League, duke fituar çmimin PFA Lojtari i Vitit në vitin 1993, përpara se të vazhdonte të luante për Irlandën gjatë fushatës së paharrueshme të Kupës së Botës 1994, duke vendosur në performancën e lojtarit të ndeshjes gjatë fitores së tyre 1-0 ndaj finalisteve eventuale, Italisë, pavarësisht se luajti me dhimbje torturuese në gju.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH