Sport

Pasuria e Dani Alvesh; Asetet, kompanitë, pagat si futbollist, investimet dhe gjithçka tjetër

Shkruar nga Liberale

Pasuria e Dani Alvesh; Asetet, kompanitë, pagat si futbollist, investimet

Dani Alves ka dalë nga burgu pasi ka paguar garancinë prej një milion eurosh që duhej për të dalë nga burgu, por që asgjë për të nuk ka përfunduar.

Pavarësisht vështirësive në mbledhjen e parave, ai më në fund arriti të marrë lirimin e përkohshëm në pritje të dënimit përfundimtar, me ankesat e paraqitura nga Prokuroria, prokuroria private dhe mbrojtja, të cilët kundërshtojnë shqyrtimin e rrethanave lehtësuese në rastin e tij.

Dani Alves u përball me gjyq për sulm seksual më 5 shkurt 2024, pasi kishte kaluar një vit në paraburgim parandalues. Kanë kaluar 14 muaj që kanë ndryshuar jetën e mbrojtësit të djathtë që nga largimi i tij prej Pumas de Mexico.

Duhet mbajtur mend se braziliani është futbollisti i dytë më i suksesshëm në historinë e futbollit. Vetëm Lionel Messi ka fituar më shumë tituj se Dani Alves. Ai ka grumbulluar 43 trofe (gjashtë La Liga, pesë Kupa të Mbretit, pesë Superkupa Spanjolle, katër Superkupa Evropiane, tre Liga të Kampionëve, tre Kupa të Botës për Klube, dy Kupa UEFA, dy Ligue 1, një Superkupë Franceze, një Kupë Verilindore, një Serie A, një kupë italiane, një kupë franceze, një kupë të ligës franceze dhe një kampionat Paulista). Të ardhurat e tij kanë qenë gjithmonë të barabarta me sukseset e tij sportive.

Pasuria neto e Dani Alves: paga dhe kompanitë

Kontrata e fundit e madhe e futbollistit brazilian ishte me Pumas, një klub meksikan që e paguante atë më shumë se 300,000 euro në muaj. Te Barcelona, ​​pas rinovimeve të shumta, ai fitoi rreth 10 milionë euro në vit. Ai kaloi gjithashtu përmes Sevillas, Juventusit dhe PSG-së, klube të krijuara në elitën evropiane dhe që mund të përballojnë të paguajnë paga tërheqëse për futbollistët. Në total, sipas Celebrity Net Worth, një portal i specializuar për pasurinë e të famshmëve, Dani Alves ka një pasuri afër 55 milionë euro.

Shumica dërrmuese e sportistëve nuk jetojnë vetëm nga paga e tyre, por i përdorin këto shuma të mëdha për të investuar në lloje të tjera biznesesh. Në rastin e Dani Alves, futbollisti brazilian krijoi një agjenci përfaqësimi futbollistësh të quajtur Flashforward Group. Kjo kompani u krijua me ish-bashkëshorten e tij, Dinorah Santana, dhe aktualisht drejton karrierën e 18 lojtarëve.

Lidhur me botën e sportit, të dy janë gjithashtu partnerë në kompaninë Cedro Esports. Kjo ka kontroll dhe këshillon atletët me të drejtat e tyre të imazhit. Jashtë fushës, braziliani është përfshirë edhe me biznese të ndryshme gastronomike. Ai krijoi një zinxhir restorantesh, Alquimia Fogo, i cili duhej të mbyllej shkaku i COVID-19.

Një tjetër pasion i futbollistit brazilian ka qenë moda. Dani Alves hapi një dyqan veshjesh në Barcelonë, DM3 Fashion Moda. Ai lançoi markën e tij të syzeve përpara se të shkonte në Itali, Bam Bam dhe së fundi, ai krijoi Treendbam Look Society, një pronësi e vetme që punonte në marketingun e produkteve të modës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH