Sport

Pas largimit të Mbappe, PSG gjen zëvëndësuesin te Liverpool! Për kë bëher fjalë?

Shkruar nga Liberale

Pas largimit të Mbappe, PSG gjen zëvëndësuesin te Liverpool!

Largimi i Mbappe nga PSG ka bërë që klubi franzec të fillojë kërkimet për zëvëndësuesin e tij. Emri që po përflitet të zëvëndësojë Mbappe është ylli i Liverpool-it Luis Diaz.

Pas largimit të Mbappe, PSG gjen zëvëndësuesin te Liverpool!

Që kur mbërriti në Liverpool në vitin 2022, Diaz ka lënë një gjurmë të rëndësishme në ekip. Me 22 gola dhe 13 asistime në 86 paraqitje për Reds, sulmuesi i shpejtë ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve kryesore në të gjithë Evropën.

Edhe pse thashethemet për një largim të mundshëm kanë qarkulluar, babai i Diazit ka nxitur së fundmi spekulimet duke përmendur interesimin e Real Madridit dhe Atletico Madrid për djalin e tij.

Megjithatë, gazetari i njohur i transferimeve Fabrizio Romano ka zbutur shqetësimet për një largim të mundshëm të Diaz, duke këmbëngulur se lojtari është i lumtur dhe i përkushtuar ndaj Liverpoolit. Pavarësisht kësaj, interesimi i Paris Saint-Germain për Diaz duket të jetë i vërtetë, veçanërisht si pjesë e planeve të tyre për të gjetur një zëvendësues për Mbappen.

Sipas gazetarit të transferimeve, Jonathan Johnson, Diaz është “definitivisht” në listën e synimeve të PSG-së për merkaton e ardhshme të verës. Edhe pse Diaz nuk konsiderohet të jetë një përparësi kryesore për PSG-në për momentin, shkathtësia dhe talenti i tij e bëjnë atë një opsion tërheqës për klubin francez pasi ata kërkojnë të forcojnë skuadrën e tyre në fusha të ndryshme, duke përfshirë mbrojtjen qendrore dhe mesfushën mbrojtëse.

Me 16 gola dhe 11 asistime në të gjitha garat këtë sezon, Diaz ka dëshmuar vlerën e tij në fushë dhe është subjekt i një konkurrence intensive mes disa klubeve të mëdha. Me afrimin e fundit të sezonit, do të jetë interesante të ndiqen nga afër lëvizjet e Liverpool dhe PSG teksa përpiqen të sigurojnë shërbimet e sulmuesit të talentuar kolumbian.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH