Sport

Një ovacion në këmbë, një çmim njeriu i ndeshjes dhe një REKORD/ Luka Modric është lojtari më i madh në moshë që shënon në Evropian

Shkruar nga Enkeleda Stafa

Një ovacion në këmbë, një çmim njeriu i ndeshjes

Një ovacion në këmbë, një çmim njeriu i ndeshjes dhe një rekord.

Por ylli i Kroacisë, Luka Modric, nuk ishte në disponim për të festuar, pavarësisht nga vlerësimet, pas asaj që mund të kishte qenë paraqitja e tij e fundit në një turne të madh.

Modric shënoi kundër Italisë të hënën për t'u bërë golashënuesi më i vjetër ndonjëherë në një kampionat evropian.

Në fund të fundit nuk ishte e mjaftueshme për të siguruar që ekipi i tij të qëndronte në garë. Mattia Zaccagni shënoi në minutën e tetë të pushimeve për Italinë për të barazuar 1-1 dhe për të kaluar në fazën e eliminimit.

Kroacisë i duhet një seri e pamundur rezultatesh të tjera për të qëndruar në Euro 2024.

Modric, i cili është 38 vjeç e 289 ditë, shënoi golin e hapjes me një kërcim në minutën e 55-të, brenda një minutë pas një penalltie të pritur nga portieri i Italisë, Gianluigi Donnarumma.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga Ivica Vastic, i cili ishte 38 vjeç, 257 ditë kur shënoi për Austrinë kundër Polonisë në Euro 2008.

Modric mori duartrokitje nga tifozët kur u largua në të 80-ën, dhe ai u duartrokit përsëri kur u shfaq në konferencën për shtyp pas ndeshjes.

Një gazetar italian filloi duke i thënë Modric se ai ishte një nga lojtarët më të mrekullueshëm që kishte parë ndonjëherë. Ai tha se nuk kishte pyetje për të bërë, vetëm një kërkesë që ai të mos tërhiqej kurrë nga loja.

“Unë gjithashtu do të doja të vazhdoja të luaja përgjithmonë, por ndoshta do të vijë një kohë kur do të më duhet të var këpucët e mia,” u përgjigj ai. “Do të vazhdoj të luaj. Do të vazhdoj, kështu që nuk jam i sigurt se kur, do të shohim.”

Modric në fillim të këtij muaji e zgjati kontratën e tij me një vit tjetër me Real Madridin, ku ai ka grumbulluar një sasi mbresëlënëse trofesh që kur u bashkua nga Tottenham në 2012, duke përfshirë një tjetër titull të Ligës së Kampionëve dhe ligës spanjolle sezonin e kaluar.

Modric ka luajtur 178 ndeshje për Kroacinë që kur bëri debutimin e tij në moshën 20-vjeçare nën drejtimin e Zlatko Kranjcar në 2006. Fituesi i Topit të Artë 2018 po luan në Kampionatin e tij të pestë Evropian. Goli i tij kundër Italisë e çoi numrin e tij në katër gola në 16 ndeshje në turne.

Por Modric ka pasur sukses më të madh me kombëtaren në Kupën e Botës, duke e çuar Kroacinë në finale në 2018 dhe vendin e tretë në 2022.

Barazimi kundër Italisë të hënën, dhe mënyra se si erdhi me goditjen e fundit të lojës, do të thotë se Kroacia është pothuajse e sigurt që do të eliminohet në ditët në vijim.

“Ishte shumë stresuese. Ne vazhduam të luftonim si luanë deri në fund. Por futbolli është mizor”, tha Modric. “Kjo është pjesë dhe pjesë e futbollit. Ndonjëherë ajo sjell shumë lumturi, por ndonjëherë të bën edhe shumë të trishtuar.

“Të humbasësh në këtë mënyrë është shumë e vështirë. Është e vështirë të gjesh fjalë për të përshkruar se si ndihen bashkëlojtarët e mi dhe ndoshta edhe tifozët. Sigurisht, ne duhet të rikthehemi.”

Modric, i cili është kapiteni i ekipit, u ngushëllua nga performanca.

“Ne dhamë gjithçka për Kroacinë, dhe kjo është se si Kroacia e paraqet veten, pavarësisht mizorisë së këtij rezultati. Ne meritonim më shumë, por është futbolli”, tha ai. “Ne mund të jemi krenarë për mënyrën se si e kemi përfaqësuar Kroacinë.”

 

Përshtati për Liberale: Enkeleda Stafa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH