Sport

Ndeshja e madhe po afron/ Florian Marku dhe Chris Kongo me paralajmërime për njëri-tjetrin

Shkruar nga Liberale

Ndeshja e madhe po afron/ Florian Marku dhe Chris Kongo me paralajmërime

Florian Marku këmbëngul se Chris Kongo, kundërshtari i tij mbrëmjen e së dielës, ka bërë një gabim të madh.

Kongo, pohon ai, po e nënvlerëson dhe Marku thotë se do ta bëjë të paguajë për këtë.

Armiqësia mes dyshes shpërtheu fillimisht me një grindje në një konferencë shtypi vitin e kaluar. Tani rivaliteti i tyre do të arrijë në një përfundim kur ata të luftojnë të dielën.

“Ai ishte mungesë respekti për mua. Ai erdhi sikur të isha askushi”, deklaroi Marku për Sky Sports. “Ai më ndërpret dhe për këtë e shtyva”.

“Ai pëlqen të ngacmojë njerëzit. Por nëse ju e ngacmoni atë, ai ndalon”.

Ai pranon se Kongo bëri qasjen për të marrë këtë luftë: “Tani ai ka atë që dëshironte”.

“Kjo është ajo që ai donte. Ai donte që kjo luftë të ndodhte. Tani ai e ka atë. Ne do të shohim më 31 mars nëse ai do të pendohet”.

Marku paralajmëroi: “Për të më rrahur duhet të më nokautosh. Sepse nuk dorëzohem. Nuk më intereson çfarë do të sjellë. Do të bëj punën time dhe do ta përmbush ëndrrën time sido që të jetë”, ka shtuar më tej Marku.

Por Kongo beson se mund të nokautojë “Mbretin Shqiptar”.

“Unë besoj se mundem”, potencoi londinezi për Sky Sports. “E vetmja gjë për mua, jam sprovuar dhe testuar me djem të fortë. Jo vetëm në ring. Po flas edhe në stërvitje dhe në garë, jam goditur nga disa luftëtarë të mëdhenj dhe unë kam qëndruar në këmbë”.

“Tani është koha që Marku të dëshmojë se sa i mirë është ai kundër dikujt si unë. Besoj se gjëja që e fiton luftën edhe për mua tani është përvoja ime. Unë kam qenë atje nën dritat e ndezura, kam performuar shumë mirë. Tani i kam bërë të gjitha”.

“Gjithçka që kam qenë në kokën time është të fitosh, të fitosh, të fitosh. Nuk ka rëndësi se si. Unë thjesht e di që po vij për të fituar”, deklaroi ai.

Marku megjithatë mendon se besimi mund të jetë rënia e Kongos.

“Ai më nënvlerëson mua. Ashtu siç kanë bërë të gjithë”, vazhdoi boksieri shqiptar. “Ndoshta u bëra që erdha nga një sfond MMA dhe nga kikboksi dhe nuk jam vërtet me përvojë në lojën e boksit. Ata harrojnë se jam i pamposhtur”.

“Kur ata janë brenda me mua, ata ndjejnë se sa shumë e dua boksin dhe fitoren. Sa ndryshe jam. Tani është edhe një herë t’i dëshmoj turmës dhe atij se nuk jam këtu me fat”.

“Unë e di se sa shumë punoj, e di se çfarë jam i aftë. Më 31 mars do ta shohim. Unë do ta dëshmoj”, ka deklaruar Marku. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH