Sport

Çmenduri me çmimet e biletave të Champions League: Real Madridi dhe Barcelona e teprojnë

Shkruar nga Liberale

Çmenduri me çmimet e biletave të Champions League: Real

Të shohësh Erling Haalandin përsëri në Santiago Bernabeu do të jetë e shtrenjtë (ose e lirë në varësi të kujt).

Të shijosh magjinë e Kylian Mbappes nga stadiumi Olimpic Lluis Companys do të duhen disa kursime dhe për të parë Jadon Sanchon, i cili dëshiron të përmbushë hapësirën e madhe të lënë nga largimi i Jude Bellingham do të jetë më ‘i përballueshëm’ në Metropolitano.

Ndryshimi më i madh shihet kur shikoni çmimet e biletave për ndeshjet jashtë Spanjës, pasi është më lirë të paguash hotelin, fluturimin dhe biletën për të shijuar një ndeshje çerekfinale në Signal Iduna Park, Etihad apo Parkun e Princave.

Kështu, Real Madrid, Barcelona dhe Atletico kanë bërë tashmë publike çmimet e biletave të tyre për çerekfinalet kundër City, PSG dhe Dortmundit.

Shitja e biletave për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve ka filluar dhe tifozët janë të shokuar se sa duhet të paguajnë. Tifozët e bardhë do të mund të blejnë biletën e tyre përmes faqes së internetit të klubit duke filluar nga 1 prilli. Nga 22 marsi, klubi spanjoll hap afatin për mbajtësit e biletave të sezonit të interesuar për të siguruar vendin e tyre për ndeshjen kundër Manchester City nga ora 12:00.

Kështu, bileta më e shtrenjtë për të ndjekur ndeshjen live do të arrijë në 445 euro (tribunë)… dhe 125 euro për më të lirë (amfiteatri i katërt). Si pasojë e rregulloreve të UEFA-s, vendndodhja e disa abonentëve mund të ndikohet. Përveç kësaj, bileta VIP mund të arrijë në 1400 euro në zonat më të privilegjuara të stadiumit. Manchester City ka bërë të ditur edhe çmimin e biletave për ndeshjen kthyese me Real Madridin, të mërkurën më 17 prill dhe biletat e tyre janë më të përballueshme. Ato mund të kërkohen nga sot deri të premten më datë 22 mars në ora 12:00. Çmimi maksimal do të jetë 70 euro.

Më 16 prill 2024, skuadra e Xavi Hernandez do të presë PSG-në në ndeshjen çerekfinale të Ligës së Kampionëve për të vazhduar ëndrrën… dhe për të mbushur arkat e klubit. Duke qenë kështu, Joan Laporta shpreson që Olimpic Lluis Companys do të jetë plot, ashtu siç ishte përpara Real Madridit dhe Napolit, për të bërë një fitim të mirë, një ‘ndryshim’ që e detyron atë të fryjë pak më shumë çmimet e biletave duke mos pasur të njëjtin kapacitet si Camp Nou.

Çmimet e biletave Barça-PSG, sipas faqes së klubit variojnë nga 174 deri në 399 euro, pa llogaritur vendet VIP, të cilat kushtojnë 725 euro për biletën ‘VIP GOL’ . Kjo biletë shoqërohet me akses ekskluziv në dhomën VIP, katering premium dhe pije të përfshira nga ora 13:30 para dhe deri në 1 orë pas lojës. Biletat më të lira janë biletat pas portës, me shikueshmëri të kufizuar . Ato kushtojnë 174 euro, ndërsa ulëset në kënd mund të kushtojnë 199 ose 209 euro. Në ndeshjen e mëparshme kundër Napolit, çmimet e biletave varionin nga 149 deri në 259 euro, pra 100 euro më pak se ndaj PSG-së. Biletat u shitën ditën e ndeshjes, duke krijuar një atmosferë spektakolare: 50.301 shikues.

Në Metropolitano, çmimet e biletave do të jenë më të përballueshmet nga tri skuadrat spanjolle. Me çmime që variojnë nga 350 euro (pas bankinës së ekipit) deri në 190 euro (ana perëndimore) dhe më e lira në pjesët e mësipërme të stadiumit për 70 euro. Për ndeshjen e kthimit në Signal Iduna Park, Atletico do të ketë rreth 4000 bileta për anëtarët dhe klubi gjerman tashmë ka bërë publike dy mundësitë që ofron: 18.50 ose 58 euro. Për shkak të konfigurimit të stadiumit dhe rregulloreve gjermane, ka mundësi të zënë vetëm katin e poshtëm me ndenjëse në këmbë me çmimin 18.50 euro, duke zënë vetëm katin e sipërm me ndenjëse me çmimin 58 euro, ose të zënë të dyja zonat. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH