Sport

MEDIAT E HUAJA/ Shqipëria trondit Italinë me golin më të shpejtë në historinë e Europianit, ja si u përjetua ndeshja mes tifozëve

Shkruar nga Liberale

MEDIAT E HUAJA/ Shqipëria trondit Italinë me golin më të

foto/ Tifozët shqiptarë festojnë pasi Nedim Bajrami i Shqipërisë (jo në foto) shënon golin e parë të ekipit të tij gjatë ndeshjes së fazës së grupeve të UEFA EURO 2024 midis Italisë dhe Shqipërisë në stadiumin e futbollit Dortmund më 15 qershor 2024 në Dortmund, Gjermani

Pas nisjes së turneut të premten, UEFA Euro 2024 ka prezantuar një nga momentet më kaotike të turneut: një gol surprizë nga Shqipëria ndaj Italisë në minutën e parë të ndeshjes.

MEDIAT E HUAJA/ Shqipëria trondit Italinë me golin më të

Vetëm 23 sekonda pas ndeshjes, mesfushori shqiptar Nedim Bajrami përfitoi nga një përgjumje e dobët e italianëve për të shënuar golin e parë të ndeshjes dhe për t'i dhënë epërsinë Shqipërisë - duke thyer rekordin e golit më të shpejtë në historinë e Europianit.

Goli i mëparshëm më i shpejtë në këtë kompeticion ishte shënuar nga Dmitri Kirichenko i Rusisë pas 67 sekondash në vitin 2004.

Përtej thyerjes së rekordeve, goli i Shqipërisë ishte një goditje e madhe për italianët. Për kontekst, në renditjen aktuale të FIFA-s, Italia renditet e nënta, ndërsa Shqipëria e 66-ta.

MEDIAT E HUAJA/ Shqipëria trondit Italinë me golin më të


Dy skuadrat nuk janë saktësisht rivale, por finalet si Euro 2024 priren të nxjerrin në pah kaosin dhe shpirtin konkurrues te të gjithë ekipet. Pak para ndeshjes, u bë virale një video e një ndërveprimi me tifozët, ku një tifoz shqiptar hodhi një grusht spageti para një grupi tifozësh italianë. Një italian me shaka u gjunjëzua nga ky veprim.

Është simbolike që Shqipërisë iu deshën vetëm 23 sekonda për të gjunjëzuar Italinë. Por edhe pasi Shqipëria e gjeti shpejt të papërgatitur mbrojtjen e Italisë, nuk u desh shumë kohë që Italia të përgjigjej.

MEDIAT E HUAJA/ Shqipëria trondit Italinë me golin më të

Italia shënoi dy gola - një nga Alessandro Bastoni në minutën e 11-të dhe një nga Nicolò Barella në minutën e 16-të - për të rimarrë epërsinë, ndërsa mbrojtja e Shqipërisë u shkatërrua si një filion i krisur.

Rezultati 2-1 mbeti i pandryshuar në pjesën e mbetur të 90 minutave, me Italinë që mori tre pikët në Grupin B.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH