Sport

Liverpooli thyen rekordin e jashtëzakonshëm 128-vjeçar që do të jetë shumë i vështirë të arrihet nga klubet e tjera

Shkruar nga Liberale

Liverpooli thyen rekordin e jashtëzakonshëm 128-vjeçar që

 

Gjiganti anglez, Liverpooli ka thyer edhe një rekord tjetër të madh në Angli, pas fitores së tyre me rikthim ndaj Luton Town të mërkurën mbrëma.

Të mërkurën mbrëma, djemtë e Jurgen Klopp mirëpritën Lutonin në Anfield duke kërkuar të rrisin epërsinë e tyre në krye të Ligës Premier në katër pikë.

Liverpooli thyen rekordin e jashtëzakonshëm 128-vjeçar që


Megjithatë, Liverpooli u shtang nga goli i Chiedozie Ogbene në minutën e 12-të, por në pjesën e dytë, Reds u ngritën shpejtë me golat e Virgil van Dijk, Cody Gakpo, Luis Diaz dhe Harvey Elliott duke vulosur një fitore 4-1.

 

Diaz u bë sulmuesi i pestë i Liverpoolit që arrin numrin dyshifror për gola këtë sezon, kur bëri rezultatin 3-1, duke thyer një rekord që qëndroi për 128 vjet.


Sipas Michael Reid të Opta, Liverpooli është është ekipi i parë që arrin më herët gjatë sezonit të ketë pesë lojtarë me 10+ gola që nga sezoni 1895/96.

 

“Luis Diaz është lojtari i pestë që shënon 10+ gola për Liverpool-in këtë sezon, pas Salah (19), Jota (14), Nunez (13) dhe Gakpo (11) – në ndeshjen e 39-të të Liverpoolit”.

“Ky është rekordi më i hershëm i një klubi të nivelit të lartë që Liverpool ka pasur ndonjëherë 5 lojtarë të ndryshëm që arrijnë 10+ gola”.

“Dy sezonet e vetme që Liverpooli kishte pesë lojtarë me 10+ gola më shpejt se kjo ishin 1893-94 (ndeshja e 32-të) dhe 1895-96 (24) – kur ata ishin në nivelin e dytë”, ka shkruar Reid në profilin e tij në mediat sociale.


Liverpooli do të përqendrohet në këtë fundjavë kur do të përballet me Chelsean në finalen e Carabao Cup në Wembley të dielën.

Ndërkohë, Manchester City dhe Arsenal kanë shansin të shkurtojnë epërsinë e Liverpoolit në krye të Ligës Premier nëse mposhtin përkatësisht Bournemouth dhe Newcastle United. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH