Sport

Lewis Hamilton vjen me nje ndryshim total look-u pas tansferimit tek Ferrari

Shkruar nga Liberale

Lewis Hamilton vjen me nje ndryshim total look-u pas tansferimit tek Ferrari

Shtatë herë kampioni i botës, Lewis Hamilton, 39 vjeç, i cili do të largohet nga Mercedes në fund të vitit, zbuloi pamjen e tij të re në pushimet e tij  në Brazil.

Gërshetat e tij të ngushta janë zëvendësuar me një tufe të madhe flokesh që dilnin nga poshtë një kapele dielli.

Një fans bëri shaka: "Ndoshta është një haraç për ngjyrën e kuqe klasike të Ferrarit."

Hamilton ka qenë kampion bote një rekord të përbashkët shtatë herë në 2008, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019 dhe 2020.

Lewis Hamilton vjen me nje ndryshim total look-u pas tansferimit tek Ferrari

Në vitin 2008, në moshën 23-vjeçare, ai u bë kampioni më i ri i botës pas pesë fitoreve dhe pesë podiumeve të tjera e çuan atë në titull me një pikë të vetme.

2014 ai shijoi dominimin e Mercedes F1 W05 Hybrid, duke marrë 11 fitore rrugës për titullin e tij të dytë botëror.

Shoku i skuadrës Rosberg e shtyu deri në fund me kampionatin e vendosur vetëm në garën e fundit.

Në vitin 2017 ai fitoi Çmimin e Madh të Meksikës dhe mbrojti titullin e tij përsëri në 2018, përpara se të bënte të njëjtën gjë në 2020.

Hamilton fitoi Çmimin e Madh të Turqisë për të shkuar në nivel me legjendarin Michael Schumacher në 2020.

 

Përshtati nga “The Sun ”: Enkeleda Stafa

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH