Sport

Lamtumirë Claudio Ranieri! Trajneri që i dha gjithçka futbollit po pensionohet

Shkruar nga Liberale

Lamtumirë Claudio Ranieri! Trajneri që i dha gjithçka futbollit

Trajneri italiani, Claudio Ranieri do të tërhiqet në fund të sezonit, raporton gazetari italian Gianluca di Marzio. Ranieri menaxhoi Cagliarin këtë sezon, duke i ndihmuar ata të qëndrojnë në Serie A.

Ranieri është krijuesi i ndoshta ndjesisë më të madhe në futbollin modern. Ai fitoi Ligën Premier me Leicesterin në 2016, që është suksesi më i madh i karrierës së tij.

Përveç kësaj, ai fitoi Superkupën e Evropës dhe Kupën e Spanjës me Valencian. Me Fiorentinën ka fituar edhe Kupën e Italisë dhe Superkupën. Është interesante se ai ka edhe dy tituj të ligës së dytë dhe një titull të ligës së tretë.

Ai fitoi ligën e dytë italiane me Fiorentinën në 1994, të dytën franceze me Monacon në 2013 dhe me Cagliari fitoi trofeun e tij të parë – ligën e tretë italiane në 1989.

Në karrierën e tij 38-vjeçare si trajner, ai drejtoi gjithashtu Romën, Watford, Sampdoria, Fulham, Nantes, Inter, Juventus, Parma, Chelsea, Atletico Madrid dhe Napoli. Ai ka qenë edhe trajner i Greqisë në vitin 2014, por ka drejtuar kombëtaren vetëm për katër ndeshje, në të cilat ka fituar vetëm një pikë. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH