Sport

Lamine Yamal mori komente të papranueshme rraciste, përgjigjet Xavi Hernandez

Shkruar nga Liberale

Lamine Yamal mori komente të papranueshme rraciste, përgjigjet Xavi

Ndërsa pezullimet e Sergi Roberto dhe Andreas Christensen ishin një zhgënjim për Barcelonën në një natë të suksesshme në Paris të mërkurën, padyshim nota e hidhur ishte komenti i bërë nga ish-portieri dhe ndihmës menaxheri i Atletico Madrid, German ‘Mono’ Burgos, në lidhje me talentin Lamine Yamal.

Gjatë mbulimit që çoi në ndeshje, tani komentatori Burgos po lavdëronte talentin e Lamine Yamal, por në koment e sipër dha disa komente raciste për 16-vjeçarin,

“Futbolli është si jeta. Nëse ai nuk do të ishte lojtar i mirë, vendi i tij do të ishte para semaforëve”, tha Burgos.

Që nga incidenti, Movistar+, kanali në të cilin ishte, ka kërkuar falje, ashtu si edhe Burgos, dhe ai ka hequr dorë nga detyrat e tij.

Ndërkohë, një pjesë e departamentit të komunikimit të Barcelonës njoftoi Barcelonën për komentin dhe si Blaugranët ashtu edhe PSG refuzuan intervistat me Movistar atë natë, me mbështetjen e UEFA-s.

Trajneri Xavi Hernandez u pyet për komentet përpara ndeshjes së Barcelonës me Cadizin.

“Cilat ishin fjalët që përdore? E neveritshme dhe…? E dënueshme. 100% me ju. Lamine është mirë, i lumtur dhe i qetë. Nuk ka nevojë të flasim më shumë për këtë”, ka thënë Xavi në konferencë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH