Sport

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve gjysmëfinaliste të këtij sezoni

Shkruar nga Liberale

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve

Analiza, lojtarët kryesorë, fakte dhe statistika: gjithçka që duhet të dini për skuadrat që kanë arritur në katërshen e fundit të UEFA Champions League.

Dy ekipet gjermane, Bayern dhe Dortmund kanë siguruar secila nga një vend në katërshen e fundit të kompeticionit të këtij sezoni së bashku me Parisin dhe Real Madridin.

Profili i pretendentëve gjysmëfinalistë të UEFA Champions League 2023/24.

Ndeshjet gjysmëfinale

Ndeshjet e para

30/04 Bayern- Real Madrid

01/05 Dortmund-Paris Saint-Germain

Ndeshjet e dyta

07/05 Paris Saint-Germain - Dortmund

08/05 Real Madrid - Bayern

Kush do ta fitojë Champions League?

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve

Bayern München (GJER)

Renditja e UEFA-s: 2

Në gjysmëfinale: Kundër Real Madrid

Sezoni i kaluar: çerekfinaliste  (1-4 në total me Man City)

Performanca më e mirë e Kupave të Europës: Fituese (1973/74, 1974/75, 1975/76, 2000/01, 2012/13, 2019/20)

Pasi u rrëzua si kampion i Bundesligës pas 11 vitesh dominim, është gjithçka ose asgjë për Bayernin në Evropë, pasi ata kërkojnë të shmangin një sezon të parë pa trofe që nga viti 2012.

Pse Bayern mund ta fitojë kompeticionin

Bayerni ka pasur ulje-ngritjet e veta, por mundësia e fitimit të titullit është e përhershme; në Thomas Tuchel, ata kanë një trajner që mburret me të njëjtën cilësi. Në një farë mase, presioni është ulur në Evropë, me vështirësitë e brendshme që zbehin pritshmëritë. Por, te Kane, gjashtë herë kampionët e Evropës kanë një sulmues elitar, llojin e lojtarit që mund t'i largojë në titullin numër shtatë.

Si luan Bayern

Tuchel ka predikuar për futbollin "të shpejtë dhe të rrjedhshëm" që nga mbërritja në klub sezonin e kaluar, dhe kjo përkthehet në pasime të mprehta vertikale nga prapa dhe disa ndërveprime të mprehta në të tretën e fundit. Kane ka dëshmuar se është pjesa e përsosur e enigmës përpara, jo vetëm për shkak të golave ​​të tij, por edhe për aftësinë e tij për të rënë thellë dhe për të lidhur lojën, duke i lejuar Bayernit të përfitojë më të mirën nga avantazhi i ritmit që ka ndaj shumicës së skuadrave në pozicione të gjera.

Trajneri: Thomas Tuchel

Tuchel impresionoi me Mainz dhe Dortmund përpara se ta udhëhiqte Parisin drejt një trefishi të brendshëm dhe finalen e Ligës së Kampionëve në 2019/20. Ai mori drejtimin e Chelsea në janar 2021 dhe i çoi ata drejt lavdisë së Ligës së Kampionëve brenda disa muajsh, përpara se të kthehej në Gjermani me Bayern, në mars 2023 dhe t'i drejtonte ata në shtëpi në garën për titull. Ai do të largohet nga klubi në fund të sezonit.

Lojtari kryesor: Harry Kane

Kapiteni i Anglisë dhe gjigantët gjermanë kanë dëshmuar një ndeshje të krijuar në parajsë. Shkalla e rekordeve të Kane ka bërë që blerja e ish-sulmuesit të Tottenham nga Bayern të duket si një nga pazaret e verës. Përtej oreksit të tij të pangopur në front, Kane ka nënvizuar aftësinë e tij për të lidhur lojën me një gamë të pabesueshme pasimesh, duke ndihmuar në ngritjen e lojës së çdo lojtari rreth tij dhe duke udhëhequr me shembull në të gjitha fushat e fushës.

A e dinit?

Në ndeshjen e parë, Thomas Müller u bë vetëm lojtari i tretë në histori që regjistroi 100 fitore në Champions League (në 143 ndeshje), pas Cristiano Ronaldos (115 fitore në 183 ndeshje) dhe Iker Casillas (101 fitore në 177 ndeshje). Që atëherë, ai ka lëvizur në një paraqitje për t'u bërë vetëm njeriu i gjashtë që ka arritur të 150-at.

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve

Dortmund (GJER)

Renditja e UEFA-s: 13

Në Gjysmëfinale kundër PSG

Sezoni i kaluar: Raundi i 16-të (1-2 (total) kundër Chelsea)

Performanca më e mirë e Kupave Evropiane: Fituese (1996/1997)

 Jo shumë e prisnin që Dortmundi të ishte skuadra e parë që do të kualifikohej nga një Grupi F jashtëzakonisht i vështirë. Pasi humbi 2-0 në Paris në ndeshjen e parë dhe barazoi një tjetër në shtëpi ndaj Milanit (0-0), fitoret pa pësuar kundër Neëcastle ndryshuan fatin e tyre. Një tjetër paraqitje e pjekur ndaj Milan siguroi kualifikimin dhe mbajti nervat e tyre nën presionin intensiv të PSV-së në kthimin e 16-të të kualifikuarve për të arritur në çerekfinale, ku ata fituan edhe klasiken kundër Atlético de Madrid.

Pse Dortmundi mund të fitojë kompeticionin

Kur Dortmundi futet në një listën e pretendentëve, ata nuk përjashtohen si fitues. Dortmund u pengua në ndeshjen e parë në Eindhoven dhe përsëri në Madrid, por, të trazuar nga një turmë e zhurmshme. Avantazhi i shtëpisë është një faktor kryesor. Dortmundi ka treguar këtë sezon se mund të mposhtë çdo skuadër, kështu që rrugëtimi i tyre në kompeticionin e këtij sezoni nuk ka përfunduar.

Si luan Dortmundi

I kujdesshëm për një detyrë të vështirë përpara, Dortmund u nis me një mentalitet kundërsulmues dhe një treshe mbrojtës për ndeshjen e parë të grupit në Paris. Ata ndryshuan strukturën e tyre gjatë asaj ndeshje, sollën një numër 9 natyral në vend të dy sulmuesve kundërsulmues dhe loja e tyre u përmirësua menjëherë. Që atëherë, ata kanë zgjedhur gjithmonë një sistem me katër mesfushorë mbrojtës dhe tre mesfushorë qendrorë, me anësorë të qetë si Donyell Malen, Karim Adeyemi dhe Jadon Sancho që luajnë një rol vendimtar. Nga ai formacion bazë, Dortmundi është i aftë të përparojë topin ose të shtypë në mënyra të ndryshme.

Trajneri: Edin Terzić

Terzić e filloi karrierën e tij si trajner në akademinë e Dortmundit në vitin 2010. Ai pati një periudhë si trajner i përkohshëm i ekipit të parë gjatë sezonit 2020/21, kur ai udhëhoqi në fitoren ndaj Leipzig në finalen e Kupës së Gjermanisë përpara se t'i merrte ato brenda pak minutash të rrëzimit të kampionit të Bayernit sezonin e kaluar.

Lojtari kryesor: Julian Brandt

Një nga lojtarët më të qëndrueshëm dhe mbresëlënës të Bundesligës për disa vite, gjermani Brandt iu bashkua Dortmundit pas pesë sezonesh e gjysmë në Leverkusen. Tani 27 vjeç, mesfushori kreativ ka plotësuar katër vite në Bundesligë, duke bërë të paktën 40 paraqitje çdo sezon dhe duke shënuar shumë gola sezonin e kaluar. Ai nuk ishte plotësisht i aftë në ndeshjen e fundit kundër PSV-së, por luajti një rol vendimtar në çerekfinale.

A e dinit?

Dortmundi është në gjysmëfinale për herë të parë që nga viti 2012/13, kur djemtë e Jürgen Klopp mposhtën një ekip që kishin takuar në fazën e grupeve (Real Madrid) për të arritur në finale në Ëembley.

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve

Paris Saint-Germain (FRA)

Renditja e UEFA-s: 4

Gjysmëfinalet: Kundër Dortmund

Performanca më e mirë e Kupës Europiane: Nën-kampionë (2019/20)

Parisi kalon në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për herë të tretë në pesë sezone. Pas një fushate në grup, e cila përfshinte një humbje ndëshkuese 4-1 në Neëcastle, shpresat për një ecuri të thellë në kompeticionin e këtij viti u zbutën. Megjithatë, shpejt përpara disa muajsh, dhe pas një ndeshjeje të dytë të raundit të 16-të kundër Real Sociedad dhe triumfit të rikthimit ndaj Barcelonës, optimizmi parizian po rritet. Kjo veshje është taktikisht e zgjuar dhe rritet në shtat me çdo lojë që kalon.

Pse Parisi mund ta fitojë kompeticionin

Do të ishte jorealiste t'i lidhim të gjitha shpresat për një fitore të Parisit te Mbappé, edhe pse skuadra nga kryeqyteti francez ka ndoshta lojtarin më të mirë në botë për momentin. Që kur erdhi verën e kaluar, Luis Enrique ka injektuar energji dhe bollëk rinor në krah. Në Ëarren Zaïre-Emery, ata mburren me një nga talentet më të ndritur të mesfushës në lojë, dhe kolektivisht ata po rriten në pjekuri.

Si luan Parisi

Luis Enrique ka zbatuar një sistem të bazuar në fleksibilitetin taktik. Nominalisht një 4-3-3, qasja e tyre së shpejti shndërrohet në 3-4-3, kur është në zotërimin e topit. Fuqia e pozicionit të Lucas Hernández në të majtën e katër të pasmeve i lejon Achraf Hakimit lirinë për të vepruar si një mesfushor ndihmës. Një tjetër ndërrim i zakonshëm përfshin Vitinha, i cili shpesh zë vendin në të majtë të treshes së mesfushës, duke lëvizur gjerësisht për të lejuar lojtarin e rrezikshëm Mbappé të bredh në hapësirat qendrore.

Trajneri: Luis Enrique

Ish-lojtari i Barcelonës dhe Real Madrid fitoi nëntë trofe gjatë një periudhe shumë të suksesshme trevjeçare në krye të Blaugrana-s, përfshirë dy trofe të La Ligës dhe Ligën e Kampionëve 2014/15. Ai udhëhoqi Spanjën në gjysmëfinalet e UEFA EURO 2020 dhe në finalen e Ligës së Kombeve të vitit 2021 përpara se të pasonte Christophe Galtier, në Paris, korrikun e kaluar.

Lojtari kryesor: Kylian Mbappé

Mbappé depërtoi në skenën evropiane me Monacon në sezonin 2016/17 dhe prej asokohe vetëm ka shkëlqyer. Nga fitues i Kupës së Botës me Francën në vitin 2018, ai u bë lojtari më i ri që arriti 30 gola të Ligës së Kampionëve në 2021/22, në moshën 22 vjeç e 352 ditë, duke thyer rekordin nga shoku i atëhershëm i skuadrës Lionel Messi.

A e dinit?

Mbappé këtë sezon e ka çuar numrin e tij në 48 gola në Ligën e Kampionëve dhe është në rrugën e duhur për t'u bërë i dyti më i riu që arrin të 50-at pas Messit. Ai ka pak më pak se tre vjet për të shënuar dy herë të tjerë dhe për ta shtyrë Cristiano Ronaldon në vendin e tretë.

Kush do ta fitojë CHAMPIONS LEAGUE? Analiza e 4 ekipeve

Real Madrid (Spanjë)

Renditja e UEFA-s: 3

Gjysmëfinalet: Kundër Bayern

Sezoni i kaluar: Gjysmë-finaliste (1-5 kundër Man City)

Performanca më e mirë e Kupave  Evropiane: Fitues (1955/56, 1956/57, 1957/58, 1958/59, 1959/60, 1965/66 , 1997/98, 1999/2000, 2001/02, 2013/14, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22)

Real Madrid mbetet një ekip argëtues për t'u parë. Pse Madridi mund ta fitojë kompeticionin sepse ata janë Madridi. Skuadra e Carlo Ancelottit jeton dhe merr frymë me stresin, krenarinë, ambicien, veprimet e Houdinit dhe madhështinë që i duhet çdo klubi për të fituar këtë trofe. Me siguri pak kanë të njëjtën dëshirë gjithëpërfshirëse për të fituar këtë trofe. Dhe nëse ka disa kandidatë në të gjithë Evropën në formë më të mirë tani, askush nuk dëshiron të përplaset me këtë skuadër – Vinícius Júnior, Bellingham, Toni Kroos (plus ndoshta Thibaut Courtois dhe Éder Militão që kthehen, sipas trajnerit italian) – duke goditur hapin e tyre pikërisht në kohën e duhur.

Nëse do t'ju duhej të deklaronit formacionin aktual mbizotërues të Los Blancos, ai do të ishte 4-4-2. Ancelotti ka një thesar talentesh në mesfushë dhe, ai donte të luante sa më shumë që të ishte e mundur. Çelësi është se Bellingham, duke alternuar mes krahut të majtë pa top dhe majës së mesfushës kur Madridi është në zotërim të topit, mund të sulmojë dhe të shënojë. Ata janë padyshim ekipi më i mirë kundër/tranzicionit në Evropë. Siç demonstruan së fundi kundër City.

Trajneri: Carlo Anceloti

Njeriu që udhëhoqi Madridin te La Décima në 2014 u rikthye për një periudhë të dytë në krye në verën e 2021 dhe rishkroi librat e historisë duke u bërë trajneri i parë që fitoi Kupën Evropiane/Ligën e Kampionëve katër herë. Ai gjithashtu udhëhoqi Madridin drejt titullit të Ligës në 2021/22, duke e bërë atë trajnerin e parë që fitoi kampionate në Itali, Angli, Francë, Gjermani dhe Spanjë.

Lojtari kryesor: Jude Bellingham

Kalimi i lojtarit anglez në Madrid ishte një nga më tërheqëset e verës dhe pasi trashëgoi fanellën ikonë nr5 të Zinédine Zidane, priten gjëra të mëdha nga një prej mesfushorëve më të talentuar të futbollit evropian në Estadio Santiago Bernabéu. Ajo që ai ka prodhuar tashmë ka habitur edhe mbështetësit e tij më të mëdhenj.

A e dini?

Madridi ka fituar 37 nga 39 ndeshjet në të cilat ka shënuar një fitore në ndeshjen e parë jashtë fushe në kompeticionin e UEFA-s.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH