Sport

Kurorëzohen kampionë/ PSG fiton titullin e tretë radhazi në Ligue 1

Shkruar nga Liberale

Kurorëzohen kampionë/ PSG fiton titullin e tretë radhazi në

Paris Saint-Germain është konfirmuar si kampion i Ligue 1 për herë të 12-të në historinë e tyre pasi Monaco nuk arriti të fitojë kundër Lyonit të dielën.

Duke shkuar në fundjavë, PSG e dinte se një fitore të shtunën në shtëpi kundër Le Havre do të siguronte titullin. Megjithatë, ata mundën vetëm të barazonin 3-3 në një lojë sfiduese në Pac des Princes.

Më pas, parisienët kaluan vëmendjen në ndeshjen e Monavos të vendit të dytë me Lyonin. Çdo gjë tjetër përveç fitores së Monacos do t’i siguronte titullin parisienëve dhe kjo ndodhi pasi Lyon fitoi 3-2.

Ky është titulli i tretë radhazi i PSG-së dhe do të jetë një shkak i madh për festim për trajnerin Luis Enrique, i cili ka komplotuar rrugën e tyre drejt fitores në sezonin e tij të parë në klub.

Ai e ka udhëhequr skuadrën në 20 fitore, 10 barazime dhe vetëm një humbje në sezonin e tyre të ligës deri më sot, dhe ai do të shpresojë për më shumë trofe para përfundimit të sezonit.

PSG ka bërë gjithashtu finalen e Kupës së Francës, e cila do t’i shohë ata të përballen me Lyon në fund të majit, si dhe në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve.

Liga e Kampionëve është i vetmi trofe që u ka shpëtuar pronarëve të Katarit mega të pasur të PSG-së që kur ata blenë klubin në vitin 2011 dhe ata do të jenë të dëshpëruar ta shtojnë atë në kabinetin e tyre.

PSG do të përballet me Dortmundin në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të mërkurën. /Telegrafi/

Poll
SHQIPENGLISH