Sport

Këtij lojtari i rritet vlera në 4275 për qind që nga vera e kaluar

Shkruar nga Liberale

Këtij lojtari i rritet vlera në  4275 për qind që nga vera e

Vlera e Kobbie Mainoo është rritur me 4275 për qind që nga vera e kaluar, i dyti për nga çdo lojtar anglez në atë kohë.

Të martën, Mainoo bëri debutimin e tij te Anglia në një barazim 2-2 kundër Belgjikës, vetëm katër muaj pasi kishte startuar për herë të parë me Manchester United.

Në të vërtetë, ngritja e adoleshentit nuk ka qenë asgjë më pak se e jashtëzakonshme, me Mainoo që ka marrë edhe çmimin e Lojtarit të Ndeshjes për performancën e tij kundër skuadrës së Domenico Tedesco.

Pas ndeshjes, Southgate tha: “Atributet e Kobbie janë aty për t’i parë të gjithë. Aftësia për të luajtur nën presion dhe sfida të vrapimit, për të dribluar topin në hapësira të ngushta. Ne ishim pak më të hapur, nuk ka dyshim për këtë. Nuk mund ta besoni vërtet moshën e tij, se ai ka marrë gjithçka në hapin e tij ashtu siç ka bërë”.

Sipas Transfermarkt, forma e Mainoo gjatë katër muajve të fundit ka parë rritjen e vlerës së tij me 4275 për qind, duke shkuar nga 34.5 milionë në 35 milionë euro. Vetëm një lojtar anglez ka pasur një rritje më të madhe në vlerën e tyre të transferimit në atë periudhë – mesfushori i Leeds United, Archie Grey.

Grey, i cili mbushi vetëm 18 vjeç këtë muaj, ka bërë 41 paraqitje për Leedsin që e ndjek promovimin këtë sezon, ndërsa ai u shty më tej në qendër të vëmendjes javën e kaluar duke shënuar një gol debutues për U-21 të Anglisë.

Sipas Transfermarkt, Grey ka parë që vlera e tij të rritet me 7900 për qind këtë term në 16.5 milionë euro. Kjo është një rritje prej 15 milionë euro.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH